Polilaktat esaslı amfifilik polimerlerin sentezi ve karakterizasyonu
The synthesis and characterisation of polylactate based amphiphilic polymers
- Tez No: 292479
- Danışmanlar: PROF. DR. BAKİ HAZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmada tarak tipi amfifilik polilaktat-g-polietilen glikol graft kopolimerlerisentezlenmiştir. Elde edilen amfifilik graft kopolimerlerin sentezinde 2000 g/mol molekülağırlıklı polietilen glikol (PEG2000) kullanılmıştır.Çalışmada öncelikle polilaktat güneş ışığı altında farklı oranlarda klorlanmıştır. Daha sonrapolietilen glikolün hidroksil ucu sodyum hidrür (NaH) varlığında klorlanmış polilaktatlareaksiyona sokularak amfifilik graft kopolimer serileri hazırlanmıştır.Çalışmada polilaktat ve polietilen glikol oranları sabit tutulup zamana bağlı olarakreaksiyona giren polietilen glikol oranlarının değişimi incelenmiştir. Elde edilen graftkopolimer serilerinin 1H NMR, FT-IR, molekül ağırlığı (GPC), termogravimetrik analiz(TGA), diferansiyel taramalı kalorimetre (DSC) ve germe-çekme ölçümleri yapılarakyapısal, termal, yüzey ve mekanik özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, comb-type amphiphilic polylactate-g-polyethylene glycol graft copolymers aresynthesized. Polyethylene glycol with 2000 g/mole molecular weight (PEG2000) was usedfor the synthesis of these amphiphilic graft copolymers.Firstly, polylactate was chlorinated in different proportions under sunlight. Afterwards,series of amphiphilic graft copolymers were prepared by putting the hydroxyl end of thepolyethylene glycol into reaction with chlorinated polylactate in the presence of sodiumhydride (NaH).Secondly, the changes of the polyethylene glycol ratios that react depending on the timewere examined by fixing the polylactate and polyethylene ratios. The structural, thermal,molecule weight, surface and mechanical features of these graft copolymer series wereexamined by 1H NMR, FT-IR, thermogravimetric analysis (TGA), differential scanningcalorimetry (DSC), gel permeation chromatography (GPC) and stress-strain measurements.