Kırsal ve toplumsal kalkınma stratejilerinin geliştirilmesinde KÖYDES Projesi
KÖYDES Project in improving rural and community development strategies
  1. Tez No: 292992
  2. Yazar: VADİ CİRİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞERMİN ATAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Ulusal boyutta yaşanan pek çok sorununun (işsizlik, yoksulluk, gelir dağılımındaki dengesizlik, vs...) kaynağı olarak, kırsal alanların görülmesi sebebiyle kırsal kalkınma, hükümetlerin üzerinde durdukları öncelikli bir konu haline gelmiştir. Özellikle kırsal alan-toplumun kalkınması ile kırsal ve toplumsal kalkınmanın sağlanması birbirine paralel bir biçimde gelişmektedir. Bu nedenle Cumhuriyetin ilanından günümüze kadar geçen sürede, kırsal alanların kalkındırılmasına yönelik tarım-toprak reformları, entegre kırsal kalkınma projeleri, toplum kalkınması uygulamaları gibi pek çok çalışma yapılmış ve proje uygulamalarına yer verilmiştir.Bu çalışmanın amacı da kırsal ve toplumsal kalkınmada KÖYDES Projesinin yerini tespit etmektir. Buna bağlı olarak KÖYDES Pojesini bugüne kadar yürütülen ve uygulamaya konulan bütün program-projeler ile birlikte değerlendirerek, diğer toplumsal-kırsal kalkınma projelerinden farkını ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
Rural development has become an important issue on which governments lay emphasis because rural areas are seen as the source of the major national problems (unemployment, poverty and inequality in income distribution, etc.). Especially, rural area-community development and providing rural and community development develop collaterally. Therefore, from the proclamation of the Republic until today, a lot of studies have been carried out such as land and agriculture reforms, integrated rural development projects, community development application, etc in order to develop rural areas and projects have been implemented.The aim of this study is to evaluate KÖYDES Project, which is based on the fact that ,in order to fulfil the village infrastructure services, source is to be transferred directly from central government budget for the first time and these transferred sources are to be used in the time of need and by making suitable observations in the local area through Units that take services to villages without the guidance of a related ministry or intervention and all programs-projects run until today together and to put its differences from other community-rural development projects.