Cumhuriyet Üniversitesi Hastanesi'nde yatan hastalardan alınan klinik örneklerden izole edilen gram negatif basillerde geniş spektrumlu beta-laktamaz üretiminin retrospektif olarak araştırılması
The investigate of production of esbl retrospectively in the gram negative bacteria strains isolated from different clinical specimens in the Umhuriyet University Research and Practice Hospital in inpatients
- Tez No: 293391
- Danışmanlar: PROF. DR. M. ZAHİR BAKICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu çalışmada, Cumhuriyet Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesinde2005-2006 yılları arasında yatan hastalardan alınıp rutin Mikrobiyoloji Laboratuvarına gönderilen klinik örneklerin kültürlerinden izole edilen E.coli, Klebsiella pneumoniae ve Klebsiella oxytoca gibi gram negatif bakteri türlerindeki GSBL üretimi retrospektif olarak araştırılmıştır.İki yıllık periyot (2005 ? 2006) içinde 2109 gram negatif bakteri türünde (E.coli, K. pneumoniae, K. oxytoca) Genişlemiş Spektrumlu Beta Laktamaz (GSBL) çalışılmıştır. Bunların 591'inde GSBL pozitif bulunmuştur. 2005'de 925 gram negatif bakteri türünden 273'ü (%30) GSBL pozitif idi. 2006'da 1184 gram negatif bakteri türünden 318'i (%27) GSBL pozitif idi. 2005 ve 2006 yıları arasında GSBL pozitif oranları arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır (p>0.05).2005 yılında 709 E.coli suşundan 211'inde (%30), 164 K. pneumoniae suşundan 44'ünde (%27) ve 52 K. oxytoca suşundan 18'inde (%35) GSBL pozitif bulunmuştur. 2006 yılında 831 E. coli suşundan 237'si (%29), 253 K. pneumoniae suşundan 54'ü (%21) ve 100 K. oxytoca suşundan 27'si (%27) GSBL pozitif bulunmuştur. GSBL pozitifliği açısından; 2005 ve 2006 yılları arasında E.coli, K. pneumoniae ve K. oxytoca oranlarında anlamlı bir fark bulunamamıştır (p>0.05)Sonuç olarak 2005 ve 2006 yıllarında GSBL pozitif oranları açısından yıllara göre istatistiksel olarak anlamlı bir değişiklik olmamasına karşın, elde edilen oranlara bakılacak olursa GSBL pozitifliğinin halen hastanemiz için önemli bir problem olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the production of ESBL retrospectively investigated in the Gram negative bacteria strains as E.coli, Klebsiella pneumonia and Klebsiella oxytoca isolated from different clinical specimens in the Microbiology laboratory, Cumhuriyet University Research and Practice Hospital in inpatients between 2005-2006 years.2109 Gram negative bacterial strains (E.coli, K. pneumoniae, K. oxytoca) were investigated for extended-spectrum beta-lactamase in two-years period (2005-2006). The total number of ESBL positive producing strains was 591.273 of the 925 Gram negative bacteria strains (%30) had ESBL positive in the year 2005. 318 of the 1184 Gram negative bacteria strains (%27) had ESBL positive in the year 2006.There was no significant differences in the ratio of ESBL positive between the 2005 and 2006 years.211 (30 %) strains of 709 E.coli, 44 (27 %) strains of 164 K.pneumoniae and 18 (35 %) strain of 52 K.oxytoca were found to be ESBL positive in the 2005 year. 237 (29 %) strains of 831 E.coli, 54 (21 %) strains of 253 K.pneumoniae and 27 (27 %) strain of 100 K.oxytoca were found to be ESBL positive in the 2006 year. In according to ESBL positive, there were no significant differences in the ratio of E.coli, K.pneumoniae and K.oxytoca between the 2005 and 2006 years.In conclusion, Although there were no significant differences in the ratios of ESBL positive between the 2005 and 2006 years, ESBL positive has been seen as a problem our hospital because of high ratios of ESBL.