Kıdem tazminatı fonu
The severance paymant fund
  1. Tez No: 294731
  2. Yazar: ZAFER KARASU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAHRETTİN KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
1936 yılında 3008 sayılı İş Kanunu ile Türk İş Hukukuna giren kıdem tazminatı işçiler için getirilmiş bir haktır. İşçiye, emeğinin karşılığı olarak verilen, miktarı ve şartları Kanunda belirtilen bir ödemedir.Kıdem tazminatı, 931 sayılı İş Kanunu, 1475 sayılı İş Kanunu ve 4857 sayılı İş Kanununda değiştirilerek günümüze taşınmıştır. 1475 sayılı Kanunda sırasıyla 1927 sayılı Değişiklik Kanunu, 2320 sayılı Kanun, 2869 sayılı Kanun, 2457 sayılı Kanun, 2762 ve 2869 sayılı Kanunlarla değişiklik yapılmıştır. Belirtmek gerekir ki iş hayatımıza Kıdem Tazminatı Fonu, 1927 sayılı Kanunla girmiştir.Çalışmamızda kıdem tazminatının tanımı, tarihsel süreç içindeki gelişimi, kıdem tazminatı konusunun diğer iş kanunlarımızda, 854 sayılı Deniz İş Kanunu ve 212 sayılı Basın İş Kanunu, hukuki niteliği hakkındaki açıklamalar ayrıntılı bir şekilde ele alınmıştır. Sonrasında ise kıdem tazminatı fonu konusu ele alındı. Hukukumuzda kıdem tazminatı fonunun önemi, kanunun hazırlık aşamasında tarafların fon kurulmasına yönelik tartışmaları, fon fikrinin ortaya çıkması, hazırlanan 1976 tarihli Fon Tasarısı, 1980 tarihli Kanun Tasarısı, 1984 tarihli Taslak, 1992 tarihli Kıdem Tazminatı Fonu Sandığı Taslağı ve Bilim Kurulu tarafından hazırlanan Kıdem Tazminatı Fonu Kanunu incelenmiştir. Bu bağlamda Fonun sonuçları hem işverenler ve işletmeler açısından hem de kamu maliyesi ve sosyal politikalar açısından ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In 1936, the Labour Act No. 3008 into the Turkish Labour Law has made severance payments to workers, it is a right has been established by law. Workers, the money given as labor, the amount and terms specified in the law, is paid.Severance pay, Labour Law No. 931, 1475 Labour Law and Labour Law No. 4857 was also developed to the present point. Changes in the Law No. 1927 Law No. 1475, respectively, Law No. 2320, Law No. 2869, Law No. 2457, 2762 and was amended by Law No. 2869. Should be noted that Severance Payment Fund for work in our lives, by Law No. 1927 was entered.In our study, severance of the definition of history in the development, severance issues other employment law in our, 854 No. Maritime Business Law, and 212 No. The Press Business Law and the severance of the legal nature about the description in detail has been taken. Addressed the issue of severance pay fund after. Law in our severance fund the importance of the law under preparation by the funds to establish a discussion on the fund of the idea of emergence, prepared in 1976, dated Fund Bill, 1980 Act Bill 1984, dated draft of 1992 Severance Pay Fund Draft and Scientific Committee prepared by the Retirement Benefits Fund studied law. İn this context The results of the Fund in terms of both employers and businesses, both in terms of fiscal and social policies have been put forward.