Sratejik insan kaynakları planlaması: Bir katılım bankası örneği
Strategic human resources planning: An example of a participation bank
- Tez No: 296131
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM UĞUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Sosyal Siyaset Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Stratejik planlanma, günümüzde gerek kamu gerek özel, bütün işletmelerin üzerinde önemle durduğu bir alandır. İşletmeler stratejilerini oluştururken geleceğin risk unsurlarını dikkate alarak ellerindeki kaynakları en doğru şekilde kullanmayı amaçlarlar. Değişen rekabet ortamı, günün getirdiği şartlar, yasalar, küreselleşme, ülkelerin kalkınmışlık düzeyleri, hedefler, sektörlerin içinde bulundukları şartlar, örgütlerin arz miktarları buna karşılık bulan talep miktarları, stratejik planlara yön veren faktörlerdir.Stratejik insan kaynakları planlamasının hazırlanmasında işletmelerin hem mevcut şartları hem de yeni ihtiyaçları göz önünde tutulmaktadır. Oluşabilecek risk unsurları dikkate alınarak hazırlanan stratejik insan kaynakları planlamasında; işletmelerin geleceğinin, ani ekonomik ve sosyal değişimlere karşı korunması amaçlanmaktadır. İşletmeler belirledikleri hedefler doğrultusunda planlarını hazırlamaktadırlar. Bu hedefler kimi işletmeler için büyüme ve yüksek kar marjı; kimi işletmeler içinse kaliteli hizmet sunabilmektir.Günümüzde uzun vadeli hazırlanan stratejik insan kaynakları planlaması ile insan gücü, gereksiz bir maliyet unsuru olmaktan çıkıp, bir yatırım malı aracı olarak anlam kazanmaktadır. Bu bağlamda planlamanın uzman kişiler tarafından, ayrıntılı bir şekilde ele alınmasının önemli olduğu ortaya çıkmaktadır.Yüksek lisans tezimizde alan çalışması ile ilgili olarak bir bankanın, stratejik planlarına yön veren ve stratejik planlarını etkileyen faktörler incelenmiştir. Bankanın stratejik insan kaynakları planlaması ile varmak istediği amaçlar anlaşılmaya, değerlendirilmeye ve sonuca ulaşılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays strategic planning is an area which is being payed attention to all both public and private business. Creating their strategies business are taking into account the risk factors in future and with them they aim to use their resources in a best way. Changing competitive occasion, conditions brought by the day, laws, globalization, countries' levels of development, targets, conditions in which sectors are being, organizations supply quantities cotrast demands quantities are factors which influences the strategic planning.In the preparation of strategic human resources planning both the presently conditions and the new needs of businesses are taken into consideration. Strategic human resource planning, which is prepared with a consideration to probable risk factors, aims to protect the future of business against unexpected economic and social changes. Based on determined goals businesses are preparing plans. For some businesses this targets can be providing growth and high profit margins, for other businesses quality service.With the strategic human resources planning, nowadays prepared for a long term, manpower, lost the factor as an unnecessary cost factor, will be an instrument of investment goods. In this context planning, which is very important, should be prepared in detail by professional specialists.In our Master's thesis as a field work the factors, giving direction or influencing the strategic plannings, were researched. After trying to understand the aims of the bank?s strategic human resources planning we have evaluated and brought it to an issue.