Sağlıklı gençlerde ayak bileğine uygulanan farklı Kinesiotape uygulamalarının statik denge üzerine anlık etkileri
The immediate effect of various Kinesiotape® ankle tecniques on static balance in healthy young individuals
- Tez No: 297277
 - Danışmanlar: PROF. DR. BİLSEN SİRMEN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
 - Yıl: 2011
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Haliç Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma sağlıklı gençlerde ayak bileğine uygulanan farklı kinesiotape (KT) uygulamalarının, statik dengeye anlık (akut) etkisini araştırmak için planlanmıştır. Çalışmaya, Haliç Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü öğrencilerinden 60 kişi gönüllü olarak katıldı. Katılımcılar 20'şer kişilik (10 kız ve 10 erkek) üç gruba ayrıldı. Gruplar kontrol, kinesiotape-1 (KT-1) ve kinesiotape-2 (KT-2) olarak isimlendirildi.Her üç grubun demografik özellikleri kayıt edildi. Sırasıyla bireylerin dominant taraf ayak bileği eklem hareket açıklığı (EHA), gözler açık ve kapalı ?stand stork test? pozisyonunda kalış süreleri ölçüldü. Daha sonra KT-1 grubuna peroneal kaslar üzerine kas fasilitasyon tekniği, KT-2 grubuna kas fasilitasyon tekniği ile ayak bileği bağları üzerine düzeltme tekniği uygulandı. Uygulama sonrası gözler açık ve kapalı stand stork test pozisyonunda kalış süreleri tekrar ölçüldü.Bulgular SPSS 15 programında değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
This study has been planned to investigate the immediate effect of different application techniques of kinesiotape (KT) for ankle on static balance in healty young individuals. Sixty students agreed to join the study from Halic University Phsysiotherapy and Rehabilitation school. Three groups has been defined and each group had twenty individuals (ten girls and ten boys). Groups were named as control, kinesiotape-1 (KT-1) and kinesiotape-2 (KT-2).Demographic characteristics of individuals were recorded. Ankle range of motion and standing time in stand stork position with open and closed eyes on dominant ankle were documented. Muscle facilitation technique was applied on peroneal muscle groups in KT-1 group, correction technique on ankle ligaments and peroneal facilitation techniques were applied in KT-2 group. Later standing time in stand stork position with open and closed eyes were reassessed.The results were assessed with SPSS-15 programme. A p value