Spinal blok yapılan hastalarda midazolamın pulsatil oküler kan akımı ve göz içi basıncı üzerine etkilerinin araştırılması
Research of effects of midazolam on pulsatile ocular blood flow and ıntraocular pressure on patients that applied spinal block
  1. Tez No: 297364
  2. Yazar: FİKRİYE DİLEK YALÇIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTEN BİLİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma spinal bloğun ve midazolamın pulsatil oküler kan akımı ve göz içi basıncı üzerine etkilerinin araştırılması amacıyla Kasım 2010-Mayıs 2011 tarihleri arasında, farklı tanılarla, spinal blok uygulanarak elektif cerrahi girişim planlanan, American Society of Anesthesiologists (ASA) I-II grubu, 18-75 yaş arası 60 erişkin hasta üzerinde gerçekleştirildi. Hastalar rastgele, Grup I (kontrol), Grup II (midazolam) olarak 30'ar kişilik iki gruba ayrıldı. Her hastanın kornea kalınlığı operasyona başlamadan önce ölçüldü. Premedikasyon yapılmaksızın, tüm hastalara spinal blok uygulandı. Spinal blok T10 seviyesinde oluştuktan sonra ilk 5 dk içinde ameliyata başlandı. Grup 1'e % 0.9'luk NaCl (1,5ml/kg/h) infüzyonu, Grup 2'ye Ramsay Sedasyon Skoru (RSS) 3-4 olacak şekilde midazolam (0,1-0,2 mg/kg/h) infüzyonu uygulandı. İnfüzyon maksimum 45 dk. sürdü. Hastaların sistolik, diastolik ve ortalama kan basınçları (SKB,DKB,OKB), oksijen saturasyonları (spO2), kalp atım hızları(KAH), göz içi basınçları (GİB) ve oküler pulse amplitüdleri (OPA); sırtüstü yatar pozisyonda spinal anestezi uygulanmadan önce ve uygulandıktan itibaren 5.dk ,15.dk, operasyon bitiminde kaydedildi. Hastalar gelişebilecek bulantı, kusma, bradikardi-taşikardi, hipotansiyon-hipertansiyon ve baş ağrısı gibi komplikasyon açısından takip edildi. Spinal blok yapılan hastalarda düşük doz midazolam sedasyonun GİB'nı ve pulse amplitüdü etkilemediği görüldü. Göz içi basıncının yükselmemesi gereken olgularda spinal anestezinin ve midazolam sedasyonunun tercih edilmesinin uygun olacağı kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
This study was performed to investigate the effects of spinal block and midazolam on pulsatile ocular blood flow and intraocular pressure in 60 adult patients aged 18-75 years within American Society of Anesthesiologists (ASA) I-II group and planned elective surgery due to different diagnosis during November 2010 ? May 2011. The patients were randomly divided into two different groups included 30 patients as Group I (control group) and Grup II (applied i.v. sedation with midazolam). Each patients? corneal thickness were measured before surgery. All patients were applied spinal block without premedication. Surgery was started in 5 minutes (min.) time after the spinal block occured on T10 level. Group 1 was applied % 0.9 NaCl infusion (1,5cc/kg/h), Group 2 was applied midazolam infusion (0,1-0,2 mg/kg/h) whose Ramsay Sedation Score (RSS) will be 3-4. Infusion lasted maximum 45 min.. Patients? systolic, diastolic and mean arterial pressures (SBP, DBP, MAP), oxygen saturations (spO2), heart rate (HR), intraocular pressure (IOP) and ocular pulse amplitude (OPA) were recorded before appling spinal anesthesia while they were supine position and after appling anesthesia on 5th min., 15th min., at the end of the surgery. Patients were followed in terms of possible complications as nausea, vomiting, bradycardia-tachycardia, hipotension-hypertension and headache. It was seen that low doses of midazolam sedation had no effect on IOP and pulse amplitude on patients that applied spinal block. It is concluded that preferring spinal anesthesia and midazolam sedation would be appropriate for cases that IOP?s must not be increased.