Behavioral finance: Overconfidence hypothesis and evidence from Istanbul Stock Exchange
Davranışsal finans: Aşırı güven hipotezi ve İstanbul Menkul Kıymetler Borsası?ndan kanıtlar
- Tez No: 298109
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Etkin Piyasalar Hipotezi insanların tamamen mantıklı olduğunu varsayar. Oysa, gerçek dünyada yapılmış olan ampirik analizlerde bu varsayımla çelişen bulgular, anomaliler, tespit edilmiştir. Bu bulgulardan sonra, araştırmacılar alternatif açıklamalar aramaya başladılar ve böylece davranışsal finans olgusu gelişmeye başladı. Bu tez, davranışsal finansın bir alt konusu olan Aşırı Güven Hipotezini incelemek amacıyla hazırlanmıştır.Bu tezde aşırı güven hipotezi iki test edilebilir hipotez yoluyla tasvir edilmiştir. İlk hipoteze göre, pazar kazançları yatırımcıların kendine duyduğu aşırı güveni arttırır ve bunun sonucunda yatırımcılar bir sonraki dönemde daha çok işlem yapar. İkinci hipoteze göre ise, aşırı güvenli yatırımcıların yarattığı aşırı işlem hacmi volatiliteyi arttırır. Ampirik analiz kısmında, Chuang ve Lee (2006)'nın kullandığı yöntemden yararlanılarak, Nisan 1991-Ocak 2011 tarihleri arasında İMKB'de aşırı güven hipotezinin varlığı test edilmiştir. Araştırma bulgularında aşırı güven hipotezinin öngördüğü üzere, getiriden işlem hacmine doğru bir pozitif nedensellik bulunmuştur. Ancak, şartlı volatilitenin aşırı güvenden kaynaklanan işlem hacmiyle beraber artmadığı ortaya konmuştur. Bu nedenle araştırma sonucu aşırı güven hipotezi ile uyumlu bulunmamaktadır. Bu tezin daha önce benzer çalışmalarda kullanılmamış olan IMKB-100 endeksini kullanarak, Türkiye'deki aşırı güven hipoteziyle ilgili literatüre katkıda bulunacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Efficient market hypothesis assumes that people are fully rational. However findings contradicting with this assumption, anomalies , are detected in real-world empirical studies. After these findings, researchers attempt to find alternative explanations and by this way behavioral finance is started to be developed. This thesis has been constructed to examine overconfidence hypothesis which is a sub-title of behavioral finance.In this thesis, overconfidence hypothesis is characterized by following two testable hypotheses. Based on first hypothesis, market gains are expected to increase investors? overconfidence and as a result of this, investors trade more in subsequent period. Based on second hypothesis, excessive trading of overconfident investors contributes to volatility. In empirical analysis, existence of overconfidence hypothesis in ISE is tested by benefiting from the methodology used by Chuang and Lee (2006) for the period between April 1991 and Jan 2011. In the findings of research, a positive causality is found from return to trading volume as overconfidence hypothesis foresees. However, conditional volatility is not found as increasing with trading volume caused by overconfidence. Because of that reason, result of research is not found as consistent with overconfidence hypothesis. This thesis is considered as contributing to literature of overconfidence hypothesis in Turkey by using ISE-100 index that has not been used in similar studies before.