Diplomatik koruma ve insan hakları ilişkisi
The relationship between diplomatic protection and human rights
- Tez No: 298222
- Danışmanlar: PROF. DR. SERTAÇ HAMİ BAŞEREN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 373
Özet
Diplomatik Koruma ve İnsan Hakları İlişkisi başlıklı bu tezde, diplomatik koruma ve insan hakları kavramları ele alınmış olup, bu iki kavramın birbiriyle ilişkisi üzerinde durulmuştur.Tezin birinci bölümünde diplomatik koruma kavramı ile ilgili genel bilgilere yer verilmiştir.Tezin ikinci bölümünde insan hakları hukukunun amaçları ve bireyin uluslararası hukuktaki yeri açıklanmıştır.Tezin üçüncü ve son bölümünde ise diplomatik korumanın, insan hakları hukukunun amaçları çerçevesinde ne şekilde uygulanması gerektiği irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, titled as ?The Relationship between Diplomatic Protection and Human Rights?, both the concepts of diplomatic protection and human rights and the relationship between them are emphasized.In the first part of the thesis, general information about the concept of diplomatic protection is analysed.In the second part of the thesis, the aims of the human rights law and the position of the individual in international law are explained.In the third part of the thesis, how diplomatic protection has to be applied in accordance with the aims of human rights law is considered.