Çimento sanayinde ücret yönetimi: Mukayeseli bir analiz
Wage management in cement industry: A comparative analysis
- Tez No: 298326
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM KILIÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
İnsan Kaynakları Yönetiminin fonksiyonlarından olan ?Ücret Yönetimi?, bir işletmenin veya işyerinin ihtiyaç duyduğu çalışanları işe alma ve istihdamında devamını sağlamanın yanı sıra, bu kişilerin motivasyonunu ve çabasını, kurumun hedeflerine ulaşmasına yardımcı olan stratejileri, politikaları ve sistemleri geliştirme ve uygulamaya koyma süreci olarak tanımlanabilmektedir.Ücret Yönetimi, insan kaynakları yönetiminin bir parçası olmakla birlikte, işletmenin maliyetlerine direkt etki göstermekle birlikte, işletmenin ve çalışanların da performansı üzerinde etkili olmakla birlikte işgücü devrine de etkisi olduğu düşünülmektedir.Bu çalışmada, ücret, ücret yönetimi, ücret yapısı ve ücret sistemleri kuramsal olarak incelenmiş ve ülkemizin önde gelen sektörlerinden olan çimento sektörünün, sermaye yapısı dikkate alınarak, karşılaştırmalı olarak ücret yönetimi uygulamaları incelenmiştir. Bu incelemede, Türkiye'de faaliyette bulunan çimento şirketlerin yaklaşık %80'inin ücret yönetimi dikkate alınmak suretiyle alan araştırması yapılmıştır.Çalışma neticesinde ücret yönetiminin araçlarından olan iş değerlemesi, performans değerlendirmesi ve piyasa ücret araştırmalarından yararlanma gibi enstrümanların sektörde çok yaygın bir şekilde kullanılmadığı, uygulandığı işletmelerde çok düşük seviyelerde de olsa işgücü devrine etkisi olduğu ve özellikle performans değerlendirmesi uygulamasının çalışanlar açısından şirket tercihi esnasında dikkate alındığı gözlenmiştir.Bahse konu ücret yönetimi uygulamalarının hassas ve objektif bir şekilde yaygın halde kullanılması, sektördeki beyaz yakalı çalışanlar arasındaki işgücü devrini azaltıp, yetişmiş işgücünün şirketten ayrılarak yarattığı maliyetleri de azaltıcı bir etki gösterecektir.
Özet (Çeviri)
`?Wage Management?? is a vital function of Human Resources Management, can be defined as a process of developing strategies, policies and systems and putting them into application to help the company to reach the goals and to enhance the motivation and effort of employees who are still in the company or will be employed in the near future.As well as having an effect on the costs and the performance of the company and it?s employees, wage management is also a part of human resources management and is thought to effect the labour turnover.In this study, it was theoretically tried to study wage, wage management, wage structure and wage systems and taking into account the capital structure of cement sector, which is one of the leading sectors of our country. Wage management practices were analysed comparatively. In the survey, % 80 of the Turkish Cement Sector?s plant and the white-collar workers that were stil employed were covered, and plant?s wage management applications were analyzed.In the result of the study, it was observed that the instruments such as the job evaluation from the tools of wage management, the performance evaluation and the utilization of salary surveys were not very common in practice in sector effective on its turnover although they were in very low levels in the business used and especially the application of performance was taken into account in employees when preferring the company.The delicate and objective common use of the pre-mentioned instruments of wage management will decrease the labour turn over among the white collar employees in sector and will show a decreasing effect of the costs of the qualified work force leaves from the company.