Görsel sanatlar dersinde geleneksel Türk sanatları konularının çok alanlı görsel sanatlar eğitimi ve yapılandırmacı öğrenme yaklaşımı ile uygulanmasının etkililiği (6.Sınıf örneği)
The multidisciplinary visual arts education method of traditional Turkish arts subjects in the visual arts lesson and an application activity via the constractivist approach
- Tez No: 298427
- Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT ÖZSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 232
Özet
Araştırmanın amacı, sanat tarihi, sanat eleştirisi, estetik ve uygulama disiplinlerini kaynaştıran, Çok Alanlı Görsel Sanatlar Eğitimi Yöntemi ile geleneksel Türk sanatları konularının yapılandırmacı öğrenme yaklaşımına göre ilköğretim 6.sınıf görsel sanatlar dersinde uygulanmasının eğitime etkisini incelemektir.Araştırma modelini, nitel araştırma türlerinden olan durum çalışması (örnek olay) deseni ve eylem araştırması deseni oluşturmuştur. Amaçlı örnekleme yöntemleri arasında yer alan ?tipik durum örneklemesinden? yola çıkarak çalışma grubu belirlenmiştir.Araştırmacı, pilot uygulamasını yaptığı kendi oluşturduğu program, etkinlik yaprakları, gözlem ve görüşme formlarıyla 6 haftalık dersler süresince öğretmen ve öğrencilerden topladığı nitel veriler üzerinde içerik analizi yapmıştır. Programda yer alan Görsel Sanat Kültürü öğrenme alanındaki ?Ulusal kültürü yansıtan ve tanıtan görsel çalışmalar yapar.? kazanımına yönelik etkinliklerle oluşturulan öğrencilerin eğitsel gelişim dosyaları doküman incelemesi yapılarak, öğrencilerin süreç içindeki performansları değerlendirilmeye çalışılmıştır.Etkinliklerin katkısı, hem konu hem de görsel sanatlar eğitimi yöntemi açısından olmuştur. Bulgular öğrencilerde, `bireylerin kendilerinin anlam yaratma süreci', `yeni bilgiyi mevcut bilgiye bağlama', `sosyal etkileşim' ve `otantik görevlerde' başarılı oldukları, öğrenenlerin üst düzey öğrenme, problem çözme, eleştirel yaratıcı düşünme becerilerinin geliştiği, anlamlı öğrenmenin gerçekleştiği yönündedir. Görsel sanatlar sınıf ortamı ve katılımcı gözlemci araştırmacı, programı uygulamaya `öğrenmeyi farklı algılama', `düşünen sınıf olma', `etkinliklere istekle, aktif katılım', `üst düzey düşünme becerileri', `öğretmen ve akran işbirliğinin' sağlanması ve zevkli bir `sınıf ortamı' elde edilmesi yönünde katkı getirmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the application impact of the Traditional Turkish Arts subjects and the Multi Disciplinary Visual Arts Education Method, combining such disciplines as Art History, Art Criticism, Aesthetic and Practice on education according to the constructivist approach in the visual arts lesson of the 6th grade students.This study model consists both the case study (precedent), which is one of the qualitative research types, and activity research study. A workgroup (N=30) has been specified based on the ?Typical case sampling?, which is included in the purposeful sampling methods.The investigator has carried out the content analysis based on the qualitative data gathered from students and teachers in the course of 6 weeks education by means of observation, interview forms, activity sheets and program drawn up by himself, where he has emloyed the pilot application. Along with that, after the investigation of the documents in the students portfolios, formed by means of activities aimed at the ?Visual Works Reflecting and Introducing National Culture? attainment in the ?Visual Arts Culture? learning domain included in the program, students are tried to be evaluated.The activities are contributed both from the viewpoint of subject and the visual arts education. Findings show that students succeed in ?Individual meaning making process?, ?New knowledge and current knowledge joining?, ?Social interaction? and ?Authentic tasks?; knowledge acquiring, problem solving and critical creative thinking skills are at the highest levels; knowledge acquiring is conscious. A visual arts classroom environment and the participant observer investigator have made a great contribution to ensuring such phenomens as ?Different perception of education?, ?Being a thinking class?, ?Active and eager participation in activities?, ?Superior thinking skills? and ?Teacher and peers cooperation? and making a ?Classroom environment? pleasant by employing the program.