Kamu sektöründe yönetici davranışlarının çalışanların motivasyonu üzerine etkisi: Tokat ili örneği
The effect of the managerial behaviours on employee motivation in public sector sample of Tokat
- Tez No: 298426
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERİMAN TOPBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Büro Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Büro Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırmanın amacı, kamu sektöründeki yönetici davranışlarının neler olduğunu belirleyip bu davranışların motivasyon üzerine etkisinin tespit edilmesidir.Araştırmada tanımsal araştırma modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Tokat Valiliği'nde faaliyet gösteren kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan 729 birey oluşturmaktadır. Belirlenen evren üzerinden basit rastgele örnekleme yöntemi ile örneklem seçilmiş, örneklem büyüklüğü 254 olarak tespit edilen araştırmada 300 anket Tokat Valiliği bünyesinde hizmet veren birimlere dağıtılmış, 260 anket cevaplandırılmış bir şekilde toplanmıştır.Araştırma verileri Ekwall ve Arvonen (1991) tarafından geliştirilen yönetici davranış anketi yardımıyla toplanmıştır. Toplanan veriler; Anova, t testi, Tukey HSD, Tamhane's T2, Levene Testi ve Welch testleri ile analiz edilmiştir.Araştırma sonucunda, yönetici davranışlarının çalışanların motivasyonları üzerinde etkili olduğu, yönetici davranışlarının demokratik, otoriter ve liberal yönetici davranışları olarak ifade edildiği, bu davranış türleri ile motivasyon arasında da oldukça güçlü bir ilişkinin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to identify the managerial behaviours in public sector and determine the effect of these behaviours on the motivation.In the research Descriptive Research Model was operated.729 individuals working for public institutions and associations in Tokat Governorship constitute of the environment of the research. A sample was chosen by a simple random sampling method from the determined environment and in the research of 254 sample-size 300 survey sheets were handed out to the units working for Tokat Governorship and 260 survey sheets were handed in as answered.Research data were collected with the help of managerial behaviour inquiry developed by Ekwall and Arvonen (1991). The collected data were analyzed with Anova, t test , Tukey HSD, Tamhane?s T2, Levene Test and Welch Tests.In the result of the research it was determined that managerial behaviours were effective on employee motivation and managerial behaviours were classified as democratic, autoriterian and liberal managerial behaviours and there was a highly strong relation between these behaviour types and motivation.