Hipertansiyona bağlı sol ventrikül hipertrofisi üzerine nebivolol, karvedilol ve irbesartan'ın etkilerinin değerlendirilmesi
An assessment of the effects of nebıvolol, carvedılol and ırbesartan on left ventrıcular hypertrophy due to hypertensıon
  1. Tez No: 298844
  2. Yazar: HÜSNÜ DEĞİRMENCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT AÇIKEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Giriş ve Amaç: Hipertansiyona bağlı sol ventrikül hipertrofisi (SVH)'nin geriletilmesi üzerine antihipertansif tedaviler arasında en fazla olumlu etkiyi Anjiyotensin reseptör blokerleri (ARB)'nin gösterdiği, klasik beta blokerlerin ise en zayıf etkiye sahip olduğu bildirilmiştir. Diğer taraftan, nebivolol ve karvedilol gibi yeni kuşak beta blokerlerin SVH üzerine olumlu etkileri olduğu birkaç çalışmada gösterilmiştir. Bununla birlikte, yeni kuşak beta blokerleri SVH üzerine etkisini ARB'ler ile karşılaştıran çalışmalar çok az ve yetersizdir. Bu çalışmadaki amacımız yeni kuşak beta blokerlerin bir ARB olan irbesartan kadar SVH üzerine etkisininin olup olmadığını, karvedilol ve nebivolol tedavi grupları arasında bu bakımdan fark olup olmadığını araştırmak, son olarak da her üç tedavi grubunun SVH üzerine olası anlamlı etkilerinin ne zaman başladığını tespit etmek idi.Metod: Bu çalışma klinik, prospektif kohort çalışmasıdır. Çalışmaya Avrupa Kalp Derneği (ESC)'ye göre Evre 1 ya da 2 hipertansiyonu olup antihipertansif tedavi almayan ve ekokardiyografik olarak SVH saptanan 85 hasta (ortalama yaş: 56.6±9.6 yıl) alındı. Hastalar irbesartan (n=28), nebivolol (n=25) ve karvedilol (n=32) olarak 3 ayrı tedavi grubuna ayrıldı. Ekokardiyografik ölçümler ve değerlendirmeler hastaların aldığı tedaviye kör başka bir kişi tarafından yapıldı. Hastaların klinik ve ekokardiyografik olarak tedaviden 3, 6 ve 12 ay sonra tekrar değerlendirildi. Sol ventrikül kitlesi (SVK) ölçümünde Devereoux formülü kullanıldı ve sol ventrikül kitle indeksi (SVKİ) hesaplandı. SVKİ'nin erkeklerde ?125 g/m2, kadınlarda ?110g/m2 olması SVH olarak kabul edildi.Bulgular: Her 3 tedavi grubu arasında başlangıç SVKİ ve diğer parametreler açısından istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu (p>0.05). İrbesartan ve karvedilol grubunda SVKİ'deki azalma başlangıçtan 3 ay sonra anlamlı değilken (p>0.05), 6 ve 12 ay (sırasıyla p0.05), 12.ay ölçümlerinde ise anlamlı fark mevcuttu [İrbesartan (134,2±11,0 g/m2) ve nebivolol (125,6±15,5 g/m2) grup, İrbesartan ve Karvedilol (126,2±9,7 g/m2) grup sırasıyla p0.05). Tedavi grupları arasında interventriküler septum kalınlığı (İVSK) ve posterior duvar kalınlığı (PDK) değerleri açısından 3.ay ve 6.ayda anlamlı fark yokken, 12.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: It is reported that Angiotensin receptor blockers (ARB) have the most positive effect and classical beta-blockers have the weakest effect among the antihypertensive treatments on the regression of left ventricular hypertrophy (LVH) due to hypertension. On the other hand, it is pointed in a few studies that new generation beta-blockers like nebivolol and carvedilol have positive effects on LVH. However, the studies comparing new generation beta-blockers and ARB on LVH are few and inconclusive. The aim of this study is to research if the new generation beta-blockers are as effective as irbesartan, which is an ARB, on LVH and to research whether or not there is a difference between carvedilol and nebivolol treatment groups. And to determine when the possible significant effects of each three treatment groups begin.Method: This study is a clinical, prospective and cohort study. The study included 85 patients (average age: 56.6±9.6 year) with stage 1 and 2 hypertension in accordance with European Society of Cardiology (ESC) who didn?t receive antihypertensive treatment but diagnosed with LVH echocardiographically. The patients were divided into three different treatment groups as irbesartan (n=28), nebivolol (n=25) and carvedilol (n=32). The echocardiographic measurements and assessments were performed by another person who was blind to the treatment. The patients were reassessed clinically and echocardiographically 3, 6 and 12 months after the treatment. Devereux formula was used in the measurement of left ventricular mass (LVM) and left ventricular mass index (LVMI) was calculated. The rate of LVMI ?125 g/m2 in male and ?110g/m2 in female was accepted as LVH.Findings: There was no statistically significant difference from the initial LVMI and other parameters between three treatment groups (respectively; p>0,05). Although there wasn?t a significant decrease in LVMI in irbesartan and carvedilol group three months after beginning n (respectively; p>0,05), the values measured after 6 and 12 months (respectively; p0,05), there was a significant difference in the measurements of 12th month. [Irbesartan group (134,2±11,0 g/m2) and nebivolol (125,6±15,5 g/m2) group, irbesartan and carvedilol (126,2±9,7 g/m2) group; respectively; p0,05).