Akne vulgariste isotretinoin tedavisinin toll benzeri reseptör-2 ve interferon-? düzeylerine etkisi
The effect of ısotretinoin treatment on toll like receptor 2 and ınterferon-? levels
  1. Tez No: 298983
  2. Yazar: FULYA TEZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM ÖNDER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Akne vulgaris, genç popülasyonda en sık görülen deri hastalığıdır. Son zamanlarda akne patogenezinde toll benzeri reseptörlerin rol oynayabileceği üzerinde durulmaktadır. Bizde çalışmamızda serum ve deri örneklerinde TLR 2, IL-8, IL-12 ve IFN-? düzeylerini değerlendirerek, akne immünpatogenezinde TLR 2, Th1 yolağının rolünü ve isotretinoin tedavisinin bu mekanizmayla ilişkisinin ortaya konmasını amaçladık.Çalışmamıza; evre III ve IV akne vulgaris tanısı almış ve tedavide sistemik isotretinoin endikasyonu konmuş 25 adet hasta ve 20 adet sağlıklı gönüllü kontrol grubu dahil edilmiştir. Sistemik tedavi öncesi; hastalardan venöz kan örneği, sırt bölgelerindeki püstüler lezyonlardan ve bu lezyonlara en az 1 cm uzaktaki lezyonsuz deri alanlarından punch tekniği ile 3 mm biyopsi alınmıştır. Tedavi bitiminde tam düzelmenin olduğu hastalardan, yine venöz kan örneği ve ikinci kez deri biyopsisi alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Acne vulgaris is the most common skin disorder among young people. Recently, toll like receptors have been proposed as a pathogenetic factor for acne. In our study, we detected the tissue immunopositivity of TLR 2 and IFN-? and serum levels of TLR 2, IL-8, IL-12 and IFN-? for the purpose of recognizing the role of TLR2 and Th1 pathways in the pathogenesis of acne, revealing the possible relationship of isotretinion treatment to this mechanism.25 patients were diagnosed as isotretinoin indicated acne vulgaris (grade III and IV) and 20 healthy volunteers were enrolled in our study. Before commencement of the systemic treatment venous blood samples and two 3 mm punch biopsies (one from the pustular lesions on the back, the other from the clear skin at least 1 cm away from any lesion) were collected. After the completion of treatment, venous blood samples and punch biopsies from the previously sampled skin were taken from the patient with complete response.