Lüminesans tarihlendirmede eşdeğer dozu etkileyen parametreler
Parameters that affect equivalent dose in luminescence dating
  1. Tez No: 299591
  2. Yazar: GÜL BAYRAMİYE ÖZPEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİYAZİ MERİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeometri, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Archaeometry, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Lüminesans tarihlendirme yöntemi arkeolojik ve jeolojik örneklerin tarihlendirmesinde büyük bir öneme sahiptir. Bu çalışmada Mardin Sıhhi Emir Hamamı, Side Antik Tiyatrosu ve Kültepe'den alınan örneklerin eşdeğer dozu bulunarak yaşlarının hesaplanması amaçlanmıştır.Örneklerin yaşı, eşdeğer dozun yıllık doza bölünmesiyle hesaplanır. Çalışmada eşdeğer doz çok tablet ek doz (MAAD) ve tek tablet yenileme (SAR) yöntemleri kullanılarak bulunmuştur. Eşdeğer doz hesabı için ELSEC-9010 OSL sistemi kullanılmıştır. Yıllık dozu belirlemek için ise; Hp-Ge dedektör, X-ışını spektroskopisi ile düşük seviye alfa sayım sistemi kullanılmıştır.Çalışılan ilk örnek olan Mardin Sıhhi Emir Hamamı örneğinde herhangi bir lüminesans sinyali gözlenmemiş ve anormal sönümünün fazla olduğu sonucuna varılmıştır. Side Antik Tiyatrosu'nun yaşı hesaplanmış fakat beklenenden oldukça yüksek bir yaş bulunmuştur. Bu örnek için bu sonucun geçerliliği araştırılmıştır. Kültepe örneğinin yaşı hesaplanmış ve sonucun beklenen yaşa oldukça yakın olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Luminescence dating method is very important for dating archeological and geological samples. In this study, it is intended to find equivalent doses of Sıhhi Emir Turkish Bath, Side Ancient Theater and calculate their ages.The age of the samples is calculated by dividing the equivalent dose by the annual dose. In this study, the equivalent dose was found by using Multiple Aliquot Additive Dose (MAAD) and Single Aliquot Regeneration (SAR) methods. ELSEC-9010 OSL System is used for equivalent dose determination. Hp-Ge detector, X ray spectrometry and low level alpha counter system are used for annual dose determination.In the sample from Mardin Sıhhı Emir Turkish Bath which was first worked on, any luminescence signal was not observed and concluded that anomalous fading was too much. Side Ancient Theater?s age is calculated but the age which expected in were quite high. The validity of this result for this sample was investigated. Kültepe sample?s age is calculated and the result is very close to the expected age.