Tebriz kenti Kuhistan Parkı peyzaj tasarımı
Landscape design of Tabriz Kuhestan Park
- Tez No: 299680
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EKREM KURUM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Kentsel planlamada açık ve yeşil alanlar, içinde bulundukları kentlerin düşünsel, estetik özelliklerini yansıtır. Bugüne kadar rekreasyonel alanların kullanıcı profilleri ve beklentilerinin belirlenmesi amacıyla farklı kurum, kuruluş ve kişilerce bir çok arastırma ve çalısmalar yapılmış ve halen de devam etmektedir.Kentsel çevre düzenleme çalışmalarında parklar, güzel görünümlü yerler, çıplak ve boş alanlar, su alanları gibi temel elemanlar kaynak olup doğayı temsil ederler. Kent halkını doğaya ve rekreasyona olan talebi değişik nitelik ve boyutta olduğu için kentteki düzenlemelerin de, bu gereksinimi karşılayacak nitelikte olması gereklidir. Bu çalışmalarda, insanların rekreasyonel gereksinimleri karşılanırken, kullanıcıların profili ve beklentileri göz önünde tutulmalıdır. Kent parklarının profili ve kullanıcılarının beklentilerinin tam olarak belirlenmeden yapılması, ileride geri dönüşü olmayan bir takım sorunlara neden olmaktadır.Kentsel ortamlarda özellikle yeşil alanlar ekolojik, ekonomik, fiziksel, toplumsal, estetik işlevleri ile kaliteli yaşam çevrelerinin oluşumunda önemli rol oynamaktadırlar. Açık ve yeşil alan sistemleri daha yaşanabilir çevreler oluşturarak ?kentlileşme?ye katkıda bulunurlar.Bu çalışmada açık ve yeşil alan kent planlama ile ilişkileri çerçevesinde ele alınmış, açık ve yeşil alan sistemi yaklaşımı üzerine düşünceler geliştirilmiştir. Çalışmada öncelikle sistem kavramı tanımlanmış, açık ve yeşil alan sistemi konusundaki fikir ve görüşlere de yer verilmiştir. Dünyada park ve yeşil alan standartları ve anketlerden elde edilen bilgiler göz önüne alarak tasarıma başlanmıştır. Kuhistan parkı Tebriz kent yeşil kuşağının bir parçası olduğu için çeşitli kullanımlar tasarlanarak kentin eksik rekreasyon, tören , spor, çocuk oyun alanları, botanik bahçesi ve özellikle eksik olan tema parklarının giderilmesi göz önüne alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In the urbanpalning open and green spaces transmit the special and esthetics of there cities.Until now,different kinds of foundation, corporation and people have made lots ofresearch and study to determine user profiles and expectations of recreational areas.Parks in civic environment arrengement Works represent nature and be fundamental basic elements like pleasent locations, empty areas, acuatic areas. In spite of the fact that, naturel and recreational demand of city folks is different quality and size, regulations in city might be satisfy requirements. At this study , while supplying people?s profiles and expectations might consider. If profile of urban city parks anduser?s wants and demands are not determine, it trigger some nonrecycle problems. In urban green space field,at life,which high quality sight of functional ecolojical,economical,phisycal,social and beaty identity have a lot of importance. Open and green systems have great influence at urbanenty whith creatiny life optimum environment.In this thesis,in urbun planning field about open and green systems,at first meaning an classifying of systems are presented. After presenting standards of urbun space and parks,proceed to design park base on information of gathering from questionnaire. Although that,Kuhestan Park is part of green belth,have a lot of function such az recreation space,sport space,play ground,botanic garden and theme park for compeleting present defect are considering in city.