Single and pair production of heavy leptons beyond the standard model
Standart model ötesinde ağır leptonların tek ve çift üretimi
- Tez No: 299834
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURETTİN KARAGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu tezde, standart model hakkında genel bilgi sunuldu ve bu modelin eksikliklerianlatıldı. Ağır leptonların sicim esinli E6 model ile tek ve çift üretimiincelendi. İlk olarak, her bir üretimi için diferansiyel tesir kesitlerin analitikifadeleri türetilmiş ve lineer çarpıştırıcıları ILC (?s = 0.5TeV ), ILC (?s =1.0TeV ),ve CLIC (?s = 3.0TeV ) için nümerik değerler sunulmuştur. Dahasonra, bu nümerik değerler yardımıyla ağır leptonların gözlemlenme başka birdeyişle üretilme olasılıkları analiz edilmiştir. En sonunda, bu modelin neden normalağır leptonların üretimi için uygulanamıyacağı açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, general information on the Standard Model is presented anddeficiencies of this model are expressed. Single and pair production of heavyleptons by means of string inspired E6 model are investigated. Firstly, for eachproduction analytical expressions of differential cross-sections are derived andnumerical results are presented for linear colliders ILC (?s = 0.5TeV ), ILC(?s = 1.0TeV ), and CLIC (?s = 3.0TeV ). Afterwards, probabilities of heavyleptons being observed in other words, being produced are analyzed. In the end,why the model can not be applied for production of ordinary heavy leptons isexplained.