Aile işletmelerinde kurumsallaşma ve kurumsal girişimcilik üzerine bir araştırma
A study of family businesses on institutionalization and instutional entrepreneurship
  1. Tez No: 299877
  2. Yazar: MUSA ŞANAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ÖZGEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Kurumsallaşma, işletmenin çevresel değişime duyarlılığı sonucunda gelişen ve bu değişime uyma çabalarıyla oluşan dinamik bir süreçtir. Kurumsal girişimcilik ise, işletme içinde farklı bir yapı kurarak çalışanların girişimci ruhunu teşvik edip, örgütü değişime ve yenilikçiliğe yöneltme sürecidir. Bu iki kavram, dünya ekonomisinde büyük bir paya sahip olan aile işletmelerinin sürekliliklerini ve verimliliklerini sağlayacak aktiviteler olarak görülebilir. Bu çalışmada, örneklemi oluşturan aile işletmelerinde, kurumsallaşma ve bunun bileşenleri sosyal sorumluluk, tutarlılık, profesyonelleşme, özerklik, formalleşme ve şeffaflığın, kurumsal girişimcilik ve bunun bileşenleri risk, proaktiflik, stratejik yenilenme ve yenilikçilik üzerindeki etkilerinin ölçülmesi amaçlanmıştır. Ayrıca kontrol değişkenleri olarak belirlenen cinsiyet, yaş ve öğrenim düzeyi gibi çalışanların demografik özelliklerinin, kurumsallaşma ve kurumsal girişimcilik düzeyi üzerindeki etkilerinin ölçülmesi de çalışma amacı kapsamındadır. Anket yöntemiyle sağlanan veriler, istatistik programı kullanılarak analiz edilmektedir. Bu çalışmada, geliştirilen araştırma hipotezleri, istatistiksel analiz teknikleri kullanılarak sınanmakta, elde edilen bulgular ve değerlendirmeler ışığında çalışmanın örgüt kuramına yaptığı katkı tartışılmakta, bundan sonraki çalışmalara ışık tutabilecek bir takım öneriler geliştirilerek iş dünyasının çalışmanın sonuçlarından nasıl yararlanabileceği üzerinde durulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The effects of change and the efforts made by business firms to adopt themselves to the change is a process that facilitate the institutionalization and institutional entrepreneurship, is a process to structure a different frame to support employees entreprenurship with the intention of placing the business firms in an innovative route. These two terms institutionalization and institutional entrepreneurship, can be seen as the key elements of family businesses that support the company?s stability and productivity. This study is focused on family businesses, the institutionalization and its components social responsibility, stability, professionalization, autonomy, transparency and institutional entrepreneurship along with the risk and proactivity that have effects on strategic change and modernism. In addition, the effects of demographic factors such as gender, age and education on the institutionalization and institutional entrepreneurship are also covered in this study. Data from the questionaire have been analyzed by using the statistical techniques. Research hipotheses, have been examined by the statistical techniques and the findings have been investigated on their effects on businesess. Findings and evaluations made with respect to their effects on family businesses.