Essays on dynamics of poverty in Turkey
Türkiye'de yoksulluk dinamikleri üzerine makaleler
- Tez No: 628572
- Danışmanlar: PROF. DR. EVRİM TURGUTLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Gelişmiş ekonomiler için yoksullukla ilgili artan sayıda çalışma olmasına karşın, Türkiye'nin yoksulluk dinamiklerine ilişkin araştırmalar göreceli olarak sınırlıdır. Bu çalışmada, Türkiye'de yoksulluk geçişleri ile hanehalkı ve bireylerle ilişkili olarak temel belirleyiciler 2011-2014 dönemi için Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması panel verileri kullanılarak incelenmiştir. Amacımız, Türkiye'de yoksulluğun temel özelliklerinin anlaşılmasına ışık tutmak ve yoksulluğa karşı mücadelede düzenlenebilecek politikalara katkı sunmaktır. Çalışmada ilk olarak, yoksulluk süreleri göz önünde bulundurularak, sağkalım analizi ile yoksulluktan çıkış ve yoksulluğa tekrar giriş olasılıkları hesaplanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, bireylerin yoksullukta kalış süreleri uzadıkça yoksulluktan çıkış olasılıklarının azaldığı gözlenmiştir. İkinci olarak, kişiler ve hanehalkları için iki ayrı panel probit regresyon modeli oluşturulmuştur. Çalışma sonuçları, erkek bireylerle karşılaştırıldığında, kadın bireylerin yoksulluktan çıkış olasılıklarının daha yüksek olduğunu göstermiştir. Aynı şekilde, kadın aile reisleri tarafından yönetilen hanehalklarının yoksulluğu terk etmede daha başarılı oldukları ortaya konulmuştur. Ampirik sonuçlar, beşeri sermaye donanımının yoksulluğu engellemede belirgin bir rolü olduğunu desteklemiştir. Buna göre, eğitim düzeyinin artması ve istihdam statüsünün devamı, kişileri yoksulluktan korumaktadır.
Özet (Çeviri)
There is an increasing number of studies related to poverty for developed economies, however, research explaining structure of poverty dynamics in Turkey is relatively limited. This study investigates the poverty transitions and its main determinants associated in Turkey using panel data of Survey of Income and Living Conditions from 2011 to 2014. The main objective of this study is to shed light on the main characteristics of poverty in Turkey and to contribute to the policies that can be designed to overcome this problem. To this end, first, the study provides an examination on the probability of exiting from and re-entering into poverty regarding the spell length via survival analysis. According to our results, individuals are less likely to escape poverty as its spell length becomes longer. Second, we estimate two panel probit regression models for both individuals and heads of households. Our results suggest that females have higher probability of exiting poverty compared to males. By the same token, female-headed households are more capable of exiting poverty. Empirical results show that human capital endowment exhibits a significant role in preventing poverty. Overall, higher education and employment status are found as the most important factors to keep the non-poor status of individuals in Turkey over the sample period.