In-service early childhood teachers' perceptions about their roles in the development of self-discipline in children
Okul öncesi öğretmenlerinin çocuklarda öz-disiplin gelişimine ilişkin algıları
  1. Tez No: 300741
  2. Yazar: ASİYE PARLAK RAKAP
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FEYZA TANTEKİN ERDEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Bu çalışmanın amacı okul öncesi öğretmenlerinin, çocuklarda içsel disiplin gelişiminde kendilerinin rolüyle ilgili algılarına ulaşmaktır. Bu amacın yönlendirdiği araştırma sorusu ?Okul öncesi öğretmenleri çocuklarda içsel disiplin gelişiminde kendi rollerini nasıl algılamaktadırlar??dur.Bu çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması kullanılmıştır. Durum çalışmalarında bir durum ya da olgu araştırılmaktadır. Çalışma, katılmayı gönüllü olarak kabul eden, aynı okulda görev yapmakta olan yedi okul öncesi öğretmeniyle yürütülmüştür. Çalışmada kullanılan veri toplama aracı, araştırmacı tarafından, gözlemler ve ilgili alanyazına dayanılarak geliştirilmiş ve test edilmiştir. Veri toplama aracı iki kısımdan oluşan görüşme formudur. Aracın ilk kısmında kısa hikayeler ve ilintili sorular, ikinci kısmında ise görüşme soruları yer almaktadır. Bu veri toplama aracı, öz-disiplinin anlamı ve önemi ile birlikte, sınıf ortamında öz-disiplin geliştirmek için neleryapılabileceğini içeren kısa hikayeler ve sorulardan oluşmaktadır ve gözlem sonuçları ile ilgili alan yazına uygun şekilde hazırlanmıştır. Bununla beraberi hazırlanan görüşme formu asıl çalışmadan önce pilot çalışmayla test edilmiştir.Asıl çalışma Aralık 2009 ve Ocak 2010 tarihleri arasında yürütülmüştür. Sonuçlar göstermiştir ki öğretmenlerin öz-disiplinin önemi ve gelişimi konusunda, ilgili alan yazınla paralel olarak, çeşitli düşünceleri vardır. Ancak kullandıklarını ya da kullanacaklarını belirttikleri yöntemlerin birkaçı, özdisiplin gelişimiyle ilgili olarak öğretmenlerle gözden geçirilmelidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research study was to investigate the early childhood teachers? perceptions about their roles in the development of self-discipline in children. In order to specify this aim, the research question which asked ?How do early childhood teachers perceive their role in the development of self-discipline?? was investigated.Current study was conducted based on qualitative research methodology. In order to investigate the aim, a case including seven early childhood teachers working at the same institution was reached. The main data collection instrument was an interview protocol consisting of two parts: vignettes and interview questions. The instrument included questions related to the meaning and importance of self-discipline, and how to support it in classroom environment, and was developed according to observations and related literature. Additionally this instrument was pilot tested with six earlychildhood teachers. The interviews for the main study were conducted between December 2009 and January 2010. According to the findings, early childhood teachers were aware of self-discipline, its importance, and its development. However, some strategies which were being used by the teachers should be discussed with them in terms of relatedness of those strategies with self-discipline.