School readiness: Changes in the views of prospective early childhood teachers following a pre-service school readiness and transition to elementary school course
Okula hazırbulunuşluk: Okul öncesi öğretmen adaylarının ilköğretime hazırlık ve ilköğretim programları dersinden sonra görüşlerindeki farklılıklar
- Tez No: 300742
- Danışmanlar: DR. REFİKA OLGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışma, İlköğretime Hazırlık ve İlköğretim Programları dersinin Okul Öncesi Öğretmenliği öğrencilerinin küçük çocukların okula hazır bulunuşlukları hakkındaki görüşlerindeki değişimi incelemeyi amaçlamıştır. Ankara'da bulunan dört üniversiteden seçilen okul öncesi öğretmenliği bölümünde son yıllını tamamlama sürecinde olan öğretmen adaylarına öğretmenlerin çocukların okula hazır bulunuşlukları ile ilgili anketi ve görüşme formu ön-son test ve ön-son görüşme olarak uygulanmıştır. Çocukların okula hazır bulunuşlukları ile İlgili öğretmen görüş ölçeği 169 öğretmen adayına ve alt örneklem 26 öğretmen adayıyla görüşme yapılarak ilköğretime hazırlık ve ilköğretim programları dersinden önce ve sonra olmak üzere uygulanmıştır. Nitel ve nicel verilerden elde edilen bulgular okul öncesi eğitimi öğretmenliği programın da ki ilköğretime hazırlık ve ilköğretim programları derslerinin, öğretmen adaylarının çocukların okula hazır bulunuşluğu ve ilköğretime geçişleri hakkındaki görüşlerine anlamlı bir etkisi olduğunu göstermiştir. Katılımcılara göre, programdaki derslerin daha fazla pratik ve temel bilgiler içermesi gerekmektedir. Böylece aday öğretmenler bu derslerden edindikleri deneyimleri kullanarak çocukların okula hazır bulunuşluk düzeylerini arttıracaktır. Bu çalışmanın sonuçları ayrıca okul öncesi öğretmen adaylarının küçük çocukların okula hazır bulunuşluklarını belirleme, becerilerini, faktörlerini, değerlendirmesini, geçiş etkinliklerini ve ilköğretim programı açısından anlamlandırılmasına ihtiyaçları olduğunu göstermiştir ve bunun sonucu olarak okul öncesi eğitim ve ilköğretim okulu arasındaki ilişki vurgulanarak öğretmen adaylarının öğretmenliğe daha iyi hazırlanabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The current study aimed to investigate the changes of the school readiness and transition to elementary school course on pre-service early childhood teachers? views about young children?s school readiness. Teacher view of children?s school readiness scale and interview protocols were administered as pre-post test and pre-post interviews to pre-service early childhood education teachers who were in the process of completing final year in their education in the four university?s department of early childhood teacher education in Ankara, Turkey. The teacher views of children?s school readiness scale was administrated to 169 pre-service early childhood teachers and a subsample of 26 pre-service early childhood teachers were interviewed before and after they completed School Readiness and Transition to Elementary School course. Qualitative and quantitative findings in mixed methods research demonstrated that school readiness and transition to elementary school course in early childhood teacher education programs elaborated participants? views about children?s school readiness. According to the participants, program courses should provide more sufficient practice and content knowledge. In this way pre-service teachers can have opportunities to use their experiences gained during school readiness and transition to elementary school course to support young children?s school readiness. The results of the current study also indicated that pre-service teachers needed to develop an understanding of children?s school readiness in terms of definition, skills, factors, assessment, transition activities, and elementary school program so that they can be better prepared to teach with emphasis on the connections between preschool education and elementary school.