İngilizceyi yabancı bir dil olarak öğrenen yetişkinlerin sosyal etkileşime dayalı öğrenme stilleri
Social interaction learning styles of adults learning English as a foreign language
  1. Tez No: 302867
  2. Yazar: TANJU DEVECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERAL UYSAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Bu çalışmada, İngilizceyi yabancı bir dil olarak öğrenmekte olan yetişkin öğrenenlerin sosyal etkileşime dayalı öğrenme stillerinin saptanması amaçlanmıştır. Tarama modeli niteliğinde olan araştırmada, İstanbul ilinde üç farklı eğitim kurumunda yabancı dil (İngilizce) öğrenen 455 kişilik çalışma grubundan 227'si kadın ve 94'ü erkek olmak üzere toplam 321 kişi kapsanmıştır. Çalışmaya katılan yetişkinlerin yaşları 19 ile 82 yaş arası değişiklik göstermiş ve yaş ortalaması 33,8 olmuştur.Çalışmada veri toplama aracı olarak üç bölümden oluşan bir veri toplama aracı kullanılmıştır. Aracın birinci bölümünde demografik bilgiler, ikinci bölümünde katılımcıların öğrenim gördükleri ortamdaki İletişimsel Öğretim Yöntemi'ne dayalı Andragojik uygulamalara ilişkin görüşleri ve üçüncü bölümünde ise katılımcıların sosyal etkileşime dayalı öğrenme stillerinin belirlenmesine yardımcı olan Öğrenme Stilleri Ölçeği'nin (Ö.S.A.) Türkçe uyarlaması yer almıştır.Elde edilen veriler SPSS (version 18.0) (SPSS Inc., Chicago, USA) istatistik programı kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışma grubuna ilişkin betimsel soruların yorumlanabilmesi için frekans dağılımı, ortalama, standart sapma gibi tanımlayıcı istatistikler kullanılmıştır. Kurumlar arası farklılıklar ve demografik özelliklere göre öğrenme stillerinin değerlendirilmesinde Tek yönlü varyans analizi ya da Kruskal-Wallis analizi kullanılmıştır. Demografik özelliklerin incelenmesinde Ki-kare testi ya da Fisher Exact testi kullanılmıştır.Bu araştırmada elde edilen bulgular, İngilizceyi yabancı bir dil olarak öğrenen yetişkin öğrenenlerin en baskın öğrenme stilinin Katılımcı öğrenme stili olduğunu göstermiştir. Bulgular ayrıca, gerek kadın gerekse erkek yetişkin öğrenenlerin, farklı gelir grubundan öğrenenlerin, lise ve yükseköğretim eğitim grubundan öğrenenler ile gerek evli gerekse bekar öğrenenlerin İşbirlikçi ve Yarışmacı öğrenme stillerinin daha baskın olduğunu göstermiştir. Bununla birlikte katılımcıların yaşları ilerledikçe Katılımcı öğrenme stilini daha fazla benimsedikleri ve programı bitirme istek dereceleri arttıkça Kaçınan öğrenme stili puanlarının azaldığı da belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to identify the social interaction learning styles of adults learning English as a foreign language. The study is based on the scanning type of research, including a study group compromised of 321 adult learners, 227 females and 94 males, out of a total number of 455 people from three different schools in Istanbul. The age of the participants varied from 19 to 82, with a mean age of 33.8.The data were collected using a research tool with three sections, the first one of which aimed to collect data on demographic information while the second aimed to identify the participants? opinions on whether or not the principles of Andragogical Model based on Communicative Language Teaching Method were present in their learning environments. The last section of the tool was comprised of the Turkish version of the Grasha-Reichmann Learning Style Scales (GRSLSS).The data were analyzed using the SPSS statistics software. In order to interpret the data, descriptive statistics such as frequency (f) and percentage (%) were used. In analyzing the differences and similarities between the learners from the three institutions in terms of demographics and learning styles, the Kruskal-Wallis one-way analysis of variance, Pearson?s chi-square test and Fisher?s exact test were used.The findings of the study indicated that the most dominant social interaction learning style of adults learning English as a foreign language is the Participant one. Also, the findings suggested that the two dominant learning styles of learners of genders, different income groups, high school and university education levels and different marital status were Cooperative and Competitive. In addition, the data revealed that learners from higher age groups tended to be less Avoidant.