Üniversite akademik çevresinin klasik müzik ile ilgili beğeni tutumları ve akademik alanları arasındaki ilişki
Appreciation of classical music with university academic environment of the relationship between attitudes and academic fields
- Tez No: 303572
- Danışmanlar: DR. LÜTFÜ EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik ve Sahne Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tezde, Ankara'da mevcut üniversiteler bünyesinde görev yapmakta olan akademisyenlerin klasik müziğe olan beğeni tutumları, alanları bazında ilgi düzeyleri ve alanlar arasındaki yakınlık karşılaştırmaları, yapılan anket sonucu ölçülmüş ve yorumlanmıştır. Anket soruları içerisinde mevcut olan bazı sorular üzerinde hipotezler kurulup sonucun daha sağlıklı çıkması için istatistiksel çalışmalarla desteklenmiştir.İlgi ve beğeni kavramlarının esas alındığı bu tezde, klasik müzik sanatına akademisyenler tarafından her yönden ne tür yaklaşımlar sergilendiği, anket verileri sonucu ortaya konmuştur.Akademik çevrenin klasik müziğe olan yakınlık ve uzaklık tutumları anket dahilinde gerçekleştirilen bu tezin ana fikrini meydana getirmekte olup, çıkan sonuçlar ?SPSS? programı kullanılarak kesin sonuçları alınmıştır. İstatistik veriler çerçevesinde ispatlanmış ve yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the academics? who are working in the existing universities in Ankara, popular attitudes to the classical music, level on the basis of areas of interests and comparison of proximity in the between areas has been measured and interpreted as a result of survey.Establishing hypotheses on the some of the questions in the survey has been supported for getting results by statistical stdudies. Exhibiting all directions what kind of approaches to the classical music art from the academics, put furth as result of the survey data.The thesis which performed with survey is bring about the main idea. ?Spss? program was used on the results and taken definite results. Proven and interpreted within the framework of statistical data.