Bölücü-ayrılıkçı terörle mücadelede politik psikolojik boyutun incelenmesi
The impact of political psychology in fighting against ethnic-separatist terrorism
  1. Tez No: 303617
  2. Yazar: ZEKİ CEM KARALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜLKADİR ÇEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harp Akademileri Komutanlığı
  10. Enstitü: Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Politik psikoloji, geçmişten günümüze sıkça başvurulan ancak, akademik literatürde yeni bir kavram olarak değerlendirilen bir disiplindir. Politik psikoloji kısaca, çok geniş bir yelpaze içerisinde insanların davranışlarının temelinde yatan etkenleri ortaya çıkarmayı hedefleyen bir disiplin olarak tanımlanabilir. Disiplinin, ön plana çıkmasının nedenlerinden biri, günümüz şartlarının getirdiği bilgi akışının insanın bilişsel kapasitesinin üstünde olması ve insan unsurunun temelinde yatan objektif karar vermedeki eksikliği olarak belirtilebilir. Bu kapsamda politik psikoloji, insanların olayları nasıl algıladığını, algılarının içinde bulunduğu sosyal ortam ve geçmişte yaşadığı tecrübelerle nasıl şekillendiğini ve bunların sonucunda hangi motivasyon unsurlarından etkilenerek harekete geçtiğini ortaya çıkarmayı hedeflemektedir.Karar verme faaliyetlerinin fonksiyonel çerçevede nesnelliklerinin analizlerini yapma imkânı tanıyan politik psikoloji, bu alanda istihbarat analizlerinin etkin şekilde oluşturulmasına da olanak sağlamaktadır. Bu kapsamda, terörle mücadele alanında yürütülen istihbarat analizlerinin; silahlı mücadelenin yanında, politik psikoloji disiplinine başvurması oldukça doğal gözükmektedir. Durum, Türkiye Cumhuriyeti'nin bölücü terör örgütü PKK ile verdiği mücadele örneğinde incelendiğinde, silahlı alanda verilen mücadelenin diğer alanlar tarafından desteklenmesiyle etkili bir mücadele yönteminin oluşturulabileceği sonucunu ortaya çıkarmaktadır. Bu nedenle, bölücü terör örgütü PKK ile verilecek mücadelede silahlı alana odaklanılmasından önce, örgütün hangi alanlarda, ne tür kararlar aldığının bilinmesi ve örgütün motivasyon unsurlarının neler olduğunun ortaya çıkarılmasının mücadelede birincil önem arz ettiği düşünülmektedir.Politik psikoloji bahsedildiği gibi, terörle mücadele alanında da oldukça etkin tespitlerin yapılmasını sağlamaktadır. Bu kapsamda çalışmada, politik psikoloji disiplininin sınırları çerçevesinde, bölücü terör örgütü PKK'nın yapısı, PKK'lı teröristlerin motivasyon unsurları, düşünce tarzları ve örgütün siyasal süreç içerisindeki gelişimi incelenecektir. Bir diğer ifadeyle çalışmada, politik psikoloji disiplininin temel araştırma alanlarından birini oluşturan, hedef kitle veya birey gibi düşünebilme ve onlar gibi hissedebilme amacı, bölücü terör örgütü PKK'ya uyarlanmaya çalışılacaktır. Bu sayede bölücü terör örgütünün, iddia edildiği üzere, seçilmiş travmalar sonucu içinde bulunduğu mağduriyet durumunun anlaşılması ve örgütün seçilmiş zaferlerle grup kimliklerinin nasıl pekiştiğinin ortaya çıkarılması araştırmanın temel hedeflerini oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
Political psychology, despite being assessed as a recent discipline, has a long-standing academic record. In brief, political psychology discipline can describe as a discipline that aims to determine the motives behind political behaviors of human being in a white spectrum. The boosting factors, which made political psychology to climb an academic hill, are the overflow of information, which is well beyond human cognitive capacity and knowledge trend, and as well as the lack of objective decision-making structures. Within this context, political psychology aims to find out what kind of political perceptions human being develop, under which social psychological environmental circumstances, and depending on which social experiences and motives.Political psychology, which enables to analyze the objectivity of decision-making process, contributes development of efficient intelligence analyzes methodologies. Regarding this fact, it should be considered quite unsurprising that counter terrorism measure should pay attention to political psychology approaches along with armed efforts. When assessed Turkey struggles against PKK terrorism, it is obvious that more efficient strategies can be developed by utilizing political psychological measures. Therefore, first and for most, evaluating PKK terrorist organization internal decisions and motivation factors should hold an important place instead of solely focusing on armed concepts.As stressed before, political psychology enables quite accurate analyzes when dealing with terrorism. Within this context and within the limits of political psychology, to find out the motivation factors and the course of thought of PKK terrorists and the development of the terrorist organization in the political structure will be analyzed. In other terms, the purpose of mirroring the target insights and thoughts will be tried to explain in the case study of PKK terrorism. Consequently, this academic research aims to understand the terrorist organizations? victimization perceptions which will developed under chosen trauma circumstances, as well as evaluating how the group identities has been supported by chosen victories.