Pazarlama zekâsı ve girişimcilik
Marketing intelligence and entrepreneurship
  1. Tez No: 303827
  2. Yazar: İSMAİL ERKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Pazarlama bilimi yıllardır artan bir ivmeyle gelişimini sürdürmüş, önüne veya arkasına eklenen yeni kelimeler ile her geçen gün daha da derinleşmiştir. Bu kelimelerden biri olan zekâ kelimesi ile birlikteliği ise, temelde pazarlama yönlü düşünebilmeyi ifade etmektedir.Girişimcilik son yıllarda daha fazla konuşulur hale gelmiş, özellikle girişimlerini iyi seviyeye getirmiş olan girişimciler başarılı girişimciler olarak ön plana çıkmaya, toplum tarafından takdir görmeye başlamıştır. Akademik çevre ise girişimcilerde bulunan özellikleri incelemiş, girişimcilik yetkinliklerine göre girişimcileri ve girişimlerini mercek altına almıştır.Bu çalışmanın amacı, pazarlama zekâsı ve girişimcilik yetkinliğinin, girişimcinin başarısıyla ilişkisini belirlemektir. Bu amaçla girişimcileri bir araya getiren çeşitli kurum ve kuruluşlara üye olmuş ve bu alandaki etkinliklere katılmış girişimciler üzerinde gerçekleştirilen araştırmanın sonucunda, pazarlama zekâsı ile girişimcilik yetkinliği arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Ayrıca kişinin girişimcilik yetkinliği ile girişiminin başarısı arasında anlamlı bir ilişki varken, pazarlama zekâsı ile girişiminin başarısı arasında anlamlı bir ilişki olmadığı tespit edilmiştir. Çalışmanın sonucunda, girişimcilere başarı için gereken özellikler konusunda önerilerde de bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Marketing science has continued to develop gradually deepening its description with new words that has been added to front and end of it. One of the words that have been used with marketing is intelligence which defines marketing-wise thinking.Entrepreneurship has been more spoken about in recent years. Especially those who have been able to bring their enterprise to a good level are considered a successful entrepreneur. Therefore, academic communities have examined the features that entrepreneurs have.The aim of this study is to define the relevancy among marketing intelligence and entrepreneurship competence by the success of entrepreneur. The study which has been done with the people who are already member of entrepreneurship establishments found that there is a meaningful relationship between marketing intelligence and entrepreneurship competence. It is also found that there is a strong relationship between entrepreneur`s competence and success. In contrast, it cannot be said that such relationship can be seen among marketing intelligence and entrepreneur?s success. As a result of the study, some suggestions have been made for entrepreneurs to understand the ideal features for being accomplished.