Yöneticilerin duygusal zeka düzeylerinin karar verme stillerine etkisi ve bir araştırma
Effects of managers? emotional intelligence level on desicion making styles and a research
  1. Tez No: 303873
  2. Yazar: ÜLKEM ALTAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM CÜNEYT ARSLANTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Günümüzde bireylerin hem iş hem de özel hayatlarında, çevrelerindeki kişiler ile kurdukları ilişkilerde, duygusal zekaya sahip olmalarının ve bunu etkili bir şekilde kullanabilmelerinin önemi artmaktadır. Duygusal zekası yüksek olan bireyler, kendilerini tanıyan ve ihtiyaçlarını bilen, güçlü ve zayıf yanlarının farkında olan böylece daha sağlıklı kararlar verebilen kişilerdir. Karar vermeleri gereken durumlarda salt mantığa dayanmak yerine, doğru kararların verilebilmesi için güdülerine ve geçmiş tecrübelerine dayanan duygusal bilgiden faydalanırlar. Buna göre, kendi duygularını tanıyan ve kontrol edebilen, başkalarının ne hissettiğini anlayabilen yöneticilerin, gerek özel gerekse iş hayatında, karar vermeleri gereken durumlarda söz konusu duygusal yeteneklerinden faydalanması beklenmektedir.Buradan yola çıkarak, araştırmada; yöneticilerin sahip olduğu duygusal zeka düzeylerinin, karar verme stilleri üzerindeki etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, Mudo Satış Mağazaları A.Ş. firmasının İstanbul'da bulunan genel müdürlüğüne bağlı, hazır giyim departmanında çalışan 53 orta ve üst düzey yönetici ile gerçekleştirilmiştir. Yöneticilerin duygusal zeka düzeylerini belirlemek üzere Duygusal Zeka Ölçeği; karar verme stillerini belirlemek üzere de Karar Verme Stilleri Ölçeği kullanılmıştır.Araştırmanın sonuçlarına göre; yöneticilerin genel duygusal zeka düzeyleri ve karar verme stillerinin ortalamanın üzerinde olduğu bulunmuştur. Araştırmaya katılan yöneticilerin duygusal zeka düzeyleri arasında, yaş, yöneticilik düzeyi, mesleki kıdem, konu hakkında eğitim alma ve kitap okuma bakımından farklılıklar oluştuğu tespit edilmiştir. Söz konusu yöneticilerin karar verme stillerinde farklılaşma yaratan değişkenlerin ise eğitim durumu ve yöneticilik düzeyi değişkenleri olduğu görülmüştür.Ayrıca, araştırmaya katılan yöneticilerin duygusal zeka düzeylerinin, karar verme stilleri üzerinde kısmen etkisi olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, the importance of having emotional intelligence and using it efficiently on relationships with the others in both business and individual life of people has been getting increased. The people with high-level emotional intelligence know themselves and their requirements, aware of their strenght abilities and weaknesses, could make more healthier decisions. Instead of relying on logic, they will benefit from that based on their motives and experiences, to make right decisions. Based on this, it is expected to managers who know and control their own emotions, understand the feelings of others in both business and individual life, will benefit from that emotional abilities.In this research, it is aimed to determine the effect of level of emotional intelligence-which managers that participated in the research have- on decision making styles.This research was conducted with 53 middle and senior managers that is working at department of garment at Head Office of Mudo Satış Mağazaları A.Ş., which is located in İstanbul.“Emotional Intelligence Scale”was applied to sample group to measure their El levels and“Decision Making Styles Scale”was applied to measure decision making styles.According to results of the research, it is found out that managers? emotional intelligence level and decision making styles is above average. Levels of emotional intelligence of managers that participated in the research, there are differences in terms of age, managerial level, professional experience, studying and reading about subject. Though the variables which make differences about decision making styles are managers' education level and managerial level. Besides, it is determined that level of emotional intelligence has effect on decision making styles.