Hastanelerde sözleşmeli hemşirelerin işgücü devrinin hizmet kalitesine etkisi
Effect of turnover rate of cuntractual nurses to service quality in hospitals
  1. Tez No: 304108
  2. Yazar: FATMA KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN İNCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Nursing, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Hasta bakımının sağlanmasında şüphesiz ki en önemli kişiler hemşirelerdir. Ayrıca sağlık personeli arasında en büyük grubu hemşirelik personeli oluşturmaktadır. Dolayısıyla bakımda standardın yakalanmasında hemşirelik iş gücü önem arz etmektedir. Bu araştırmanın amacı, hastanelerde gün geçtikçe sayısı artan sözleşmeli personelin iş gücü devir hızını hesaplamak, Hemşirelik Hizmetlerinden Memnuniyet Ölçeğini hastalara uygulamak suretiyle iş gücü devir hızlarına göre hastaneler arası karşılaştırma yaparak hizmet kalitesi ile işgücü devir hızı arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırma verilerinin analizi için istatistiksel paket programı kullanılmıştır. Faktör Analizi, Tek Yönlü Varyans Analizi, Bağımsız Grup t Testi kullanılarak hipotezlerin desteklenip desteklenmediği analiz edilmiştir. Verilerin analizi sonucunda iş gücü devir hızı düşük ve yüksek olan kurumlarda hemşirelik hizmetlerinden memnuniyet oranı birbirine yakın çıkarken, işgücü devri orta derecede olan kurumlarda hemşirelik hizmetlerinden memnuniyet oranı diğerlerinden daha düşük çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Certainly, the most importing persons in achieving health care are nurses. Furthermore, nursing personnel constitutes the largest group in health care personnel.Therefore,work force of nursing is important to be attained standart in health care.Aim of this study is that counting turnover rate of contractual personnel of which numbers increase gradually in hospitals,examining relations between service quality and turnover rates by applying Measure of Satisfaction from Nursing Service to patients and comparing with hospitals in respect of turnover rates. It wasused satistical pocket programme to analize datas of study.It wasanalized whether ıı was supported hypotheses or not by using Factor Analizing, One Way Variance Analizing, Independent Group T Test. In the end of analizing, ıt was established that rate of satisfaction from nursing service was close to each other in constitutions in which turnover rates were low and high levels, however rate of satisfaction from nursing service was lower level in constitutions in which turnover rates were mediocre.