Bir sosyal ağ sitesine e-portfolyonun (Elektronik Gelişim Dosyası) entegre edilerek uygulanması ve sonuçlarının incelenmesi
Integration of the e-portfolio into a social network and analysis of results
- Tez No: 304652
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİLGÜN TOSUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Eğitim ve Öğretim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Araştırmanın genel amacı, e-portfolyonun bir sosyal ağ sitesi içerisinde etkin olarak kullanılabilirliğini araştırmak, e-portfolyo değerlendirme sürecinin öğrencilerin başarısını nasıl etkilediğini incelemektir. Bu kapsamda yapısalcı öğrenme modelinin, sosyal ağ sitelerine e-portfolyo entegrasyonu ile etkin olarak uygulanabilirliğine bakılmış ve bu uygulamanın öğrencilerin web destekli öğrenme tutumlarına olumlu ya da olumsuz etkileri olup olmadığını gözlenmiştir.Araştırmanın çalışma grubu, 2010-2011 öğretim yılında Tekirdağ ili Teknik Lise ve Endüstri Meslek Lisesi 10. sınıfta eğitim öğrencilerinden oluşturulmuştur. Öğrencilerden 92'si e-portfolyo destekli öğretim uygulaması yapılan deney grubunda yer alırken, 110'u da geleneksel sınıf içi öğretim yapılan kontrol grubunda yer almıştır.Çalışmada elde edilen bulgular değerlendirilirken, istatistiksel analizler için SPSS 17.0 istatistik paket programı kullanılmıştır. Çalışma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metotlarından (Frekans, Yüzde, Ortalama, Standart sapma) yararlanılmıştır. Ölçekler arası ilişkileri saptamak için Pearson Korelasyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The overall objective of the study is to research the availability of active use of the e-portfolio with in a social networking site and to examine how e-portfolio assessment process affects student achievement. In this context, the effective applicability of constructivist model of learning observed by integrating the e-portfolio in a social network, also positive and negative effects of this application evaluated.The study group consisted of the Tekirdag Technical and Vocational School 10th grade students, in the spring semester of 2010-2011 academic year. 110 students in the control group and 92 students in the experimental group participated to the research.The findings of this study were evaluated using SPSS 17.0 statistical package program. For the evaluation of operating data, descriptive statistical methods (frequency, percentage, mean, Standard deviation) had been used. Pearson's correlation analysis used to determine the relationships between the scales.