Gıda fiziğinde maddelerin termal özellikleri
Thermal properties of matters in food physics
  1. Tez No: 304651
  2. Yazar: SELDA SÜMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜLYA KES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Gıda Mühendisliği, Physics and Physics Engineering, Food Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Gıdaların temel fiziksel özelliklerinin bilinmesi gıda bilimi ve gıda mühendisliği açısından oldukça önemlidir. Bu tezde ilk olarak gıdaların fiziksel özelliklerinden en temel kavramlar olan kütle ve yoğunluk kavramları ele alınmıştır. Maddelerin ayırt edici bir özelliği olan yoğunluğun sıcaklık ve basınçla değişimi incelenmiştir. Yoğunluk ölçüm teknikleri sınıflandırılmış ve bunların bazı gıda maddeleri için örnekleri sunulmuştur.Madde ile enerji arasındaki etkileşmelerin söz konusu olduğu her türlü mühendislik uygulaması termodinamik konusu ile bir şekilde ilgilidir. Gıdaların işlenmesi sırasında enerji ve madde alışverişleri yoğun olarak kullanılmaktadır. Gıda hammaddelerinin besin değerini kaybetmeden standartlara uygun olarak verimli bir şekilde işlenmesi, korunması ve depolanması için her adımda termodinamik parametrelerin belirlenmesi de çok büyük önem taşır. Bu parametrelerin doğru olarak hesaplanması ve belirlenmesi gerekmektedir. Bu çalışmada gıdaların sıcaklık, ısı ve entalpi, termodinamiğin birinci kanunu, ısı sığası, faz değişimleri, ısı iletimi gibi termal özellikleri incelenmiş ve termal özelliklerin ölçüm teknikleri ele alınmıştır. Besinlerin kalori değerlerinin hesaplanmasına da yer verilmiştir. Ayrıca ele alınan fiziksel kavramların literatürdeki bazı sonuçları verilmiş ve bunların gıda bilimi için önemleri vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
It is very important to know the fundamental properties of food for food science and food engineering. In this thesis, mass and density concepts which are most basical concepts among physical properties of foods are considered. Temperature and pressure effects on density are also investigated. Density measurement techniques are classified and examples for these techniques are presented for some food materials.Every engineering application in which an interaction between matter and energy occurs, are related with thermodynamics in a way. During food processing, the interchange between energy and matter is heavily used. In order to process, save and store the raw materials of food without losing nutritional values of them, it is important to define thermodynamic parameters in every step. These parameters must be calculated and defined correctly. In this study, it has been studied some properties of food such as temperature, heat, enthalpy, first law of thermodynamics, heat capacity, phase transition, heat transition and considered the measurement techniques of thermal properties. Also, results for the physical properties considered in here are presented and the importance of these to food science are emphasized.