Tip 2 diyabetes mellituslu hastalarda sol ventrikül diyastolik disfonksiyon ve Nt-proBNP nin değerlendirilmesi
Evaluation of left ventricular diastolic dysfunction and Nt-proBNP in type 2 diabetes mellitus
- Tez No: 306058
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERHAT İÇAĞASIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Diyabetes mellitus (DM) tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de görülme sıklığı artan önemli bir sağlık sorunudur. Diyabetik hastalardaki en önemli mortalite ve morbidite nedeni kardiyovasküler hastalık (KVH)'lardır. Diyabetik hastalarda KVH'ın erken tanısı, tedaviye erken başlamada önemli olabilir. Ekokardiyografi ventriküler fonksiyonları göstermede kullanılan bir yöntemdir. Son yıllarda KVH için dolaşımda bulunan biyokimyasal markerların klinik olarak faydalı olduğuna dair araştırmalar vardır. Ventrikül fonksiyonundaki değişiklikleri erken dönemde belirlemede, ventiküler bir hormon olan Brain Natriuretik Peptid (BNP) kullanılmaktadır. BNP'in ölçümünde yarı ömrü daha uzun ve daha kararlı bir birleşik olan N-terminal proBNP (NT-proBNP)'den yararlanılmaktadır. Bu çalışmada asemptomatik tip 2 diyabetik hastalarda, sol ventrikül diyastolik disfonksiyon (LVDD) varlığını ve LVDD ile NT-proBNP arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçladık. Çalışmamıza; Aralık 2009 ? Şubat 2010 tarihleri arasında Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Polikliniğine başvuran, yaşları 30-70 arasında olan tip 2 DM tanısı ile takip edilen 44 (22 Erkek, 22 Kadın) hasta alındı. Kontrol grubunu ise aynı yaş grubundan sağlıklı 40 (22 Erkek,18 Kadın) birey oluşturdu. Tip 2 DM'lı hastaların 23 (%52.2)'sinde ekokardiyografi bulgularına göre LVDD saptandı. NT-proBNP seviyeleri, LVDD saptanan diyabetik hastalarda 566.73±738.52 pg/ml, LVDD saptanmayan diyabetik grupta 166.33±137.06 pg/ml kontrol grubunda ise 134.50±77.15 pg/ml bulundu.
Özet (Çeviri)
Type 2 diabetes mellitus is an important health problem for both the world and our country. Cardiovascular diseases (CVD) are the major causes of mortality and morbidity in diabetic patients. Therefore, early identification of CVD in diabetic patients may be particularly important in leading to early initiation of treatment. Echocardiography is a diagnostik method used to evaluate ventricular functions. İn recent years there have been researches biochemical marker of CVD are clinically useful. Brain natriuretic peptide (BNP) which is a ventricular hormone is used to identify the changes in ventricular function in early steps. As N-terminal proBNP is more stable compound and having a longer half-life , it is used in measuring of BNP. İn this study we aimed to identify the relationship between plasma NTproBNP levels and left ventricular diastolic dysfunction in Type 2 diabetic patients. In our study; whe observed 44 (22 M, 22 F) type 2 diabetic asymptomatic patients aged 30-70 to the Cumhuriyet Univercity İnternal Medicine Clinic in the between December 2009- February 2010. The control group consisted the same aged 40 (22 M,18 F) healthy subjects. LVDD is detected in 23 patients (%52.2) with asymptomatic type 2 DM according to findings of echocardiography. NT-proBNP level in diabetic patients with LVDD is 566.73 ±738.52 pg/ml, 166.33±137.06 in the diabetic patients without LVDD and 134.50±77.15 in control group. NT ? proBNP levels in diastolic dysfunction were significantly higher than the group without LVDD and control gruop.