Rus atasözü ve deyişlerindeki 'bir' sayısının semantik analizi
Semantical analysis number 'one? in Russian proverbs idioms
  1. Tez No: 306428
  2. Yazar: MEHTAP POLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİNÇ ÜÇGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Dilbilim, Western Linguistics and Literature, Linguistics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Rusça
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Rus atasözleri ve deyimlerindeki `bir' sayısının semantik analizini inceleyebilmek için Vladimir Dal'ın sözlüğü başta olmak üzere birçok atasözleri ve deyimler sözlüklerinden faydalandık. 1.başlığımızda deyimbilimi açıkladık ve atasözlerinin bu bilim dalı içerisindeki yerini ve önemini belirttik. Öncelikle sadece `bir' sayısını içerenleri 2.başlığımızda inceledik ve atasözleri içinde kullanıldıkları anlama göre sınıflandırdık. İlk grubumuzda `nitelik' belirten `bir' sayısını (170 adet) ; 2. grubumuzda `sadece, yalnızca' anlamında kullanılan `bir' sayısı yer almaktadır (27 adet); 3. grubumuzun başlığı `numaralandırma' (39 adet); 4.grubumuzda ise sıfat görevi gören `benzer, aynı' anlamında kullanılan `bir' sayısı yer almaktadır (53 adet); 5. grupta zarf olarak kullanılan `bir' sayısı `aynı, farksız' anlamındadır (24 adet); 6. grupta ise `diğerleri olmadan, tek' anlamında kullanılan `bir' sayısı (16 adet); 7. ve son olan grubumuzda ise `isim' olarak kullanılan `bir' sayısına yer veriyoruz (68 adet). Sıraladığımız 7 başlığın yanında `bir' sayısının hangi sembolleri temsil ettiğini ve `bir' sayısının sözlük anlamı ile sembolik anlamları arasındaki farkı gösterdik. Elde ettiğimiz sonuçla Rus atasözlerindeki `bir' sayısının önemini vurguladık ve kullanımındaki sıklığını tespit ettik. Ve yine 2. başlıkta 'sayı'nın tarihteki yerini ve önemini vurguladık. 3.başlığımızda ise Rus atasözlerinde `bir' ile birlikte kullanılan diğer sayıların (2, 3, 4, 5, 7, 10, 40, 100, 1000, 10000) ilişkilerini inceledik. Öncelikle bu sayıların sözlük anlamlarını daha sonra sembolik anlamlarını yazdık. Toplamda 128 adet atasözü topladık ve içinde kullanılan bu sayıların da hangi sıklıkta kullanıldığının analizini yaptık. Bu titiz çalışmanın sonucunda en sık kullanılanların; 1, 2, 3, 7 oldukları, en az kullanılanlarınsa; 5, 40, 10, 100, 1000 oldukları sonucuna vardık. Böylece Rus atasözlerindeki `bir' sayısını en geniş kapsamda incelemiş olduk.1.Atasözleri 2. Rus atasözleri 3. Atasözlerindeki `bir' sayısı.
Özet (Çeviri)
Vladimir Dal?s dictionary being in the first place, we have made use of many proverb and idiom dictionaries to be able to examine the semantic analysis of the word ?one? taking place in Russian proverbs and idioms. Under the first heading, we have explained phraseology and mentioned the place and significance of proverbs from the point of the discipline of phraseology. To begin with, we have analyzed the ones including the word ?one? under the second heading and then categorized them regarding the meaning they are used for. In the first group, the word ?one? is used to give the meaning of ?qualification? (for 170 times); in the second group, the word ?one? gives the meaning of ?only, alone? (for 27 times); in the third group, the word ?one? is used to number the headings (for 39 times); in the fourth group, the word ?one? is used in the meaning of ?same or similar? as an adjective (for 53 times); in the fifth group, the word ?one? is used to give the meaning of ?same, without any difference? as an adverb (for 24 times); in the sixth group, the word ?one? gives the meaning of ?without the others, alone? (for 16 times); and in the seventh and the last group, we come across with the word ?one? being used as a ?noun? (for 68 times). In the light of these seven headings, we have mentioned the symbols for which the word ?one? stands for and we have also mentioned the difference between the lexical and symbolic meanings of the word ?one?. Considering the acquired fact, we have emphasized the significance of the word ?one? in Russian proverbs and have also determined the frequency of occurrence of this word. The place and importance of ?that number? within the history have also been emphasized under the second heading. Under the third heading, the connection between the word ?one? and the other numbers (2, 3, 4, 5, 7, 10, 40, 100, 1000, 10000), which are used together in Russian proverbs, has been examined. We have firstly written the lexical meanings and then the symbolic ones of these numbers. We have collected 128 proverbs in total and also analyzed the frequency of occurrence of the numbers which are used in them. At the end of this thorough study, we have concluded that 1,2,3,7 are the ones being used most frequently and 5, 40, 10, 100, 1000 are the least frequently used numbers. As a result, it can be said that we have carried out the overall study on the number ?one? within Russian proverbs.1. Proverbs 2. Russian Proverbs 3. The number ?one? within Russian Proverbs