Tüketici kredisi talebini etkileyen faktörler: Türkiye üzerine bir uygulama
Factors affecting the demand for consumer credits: An ampric analysis on Turkey
  1. Tez No: 308517
  2. Yazar: MUSTAFA İBİCİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAHA KARAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Çalışmada, Türkiye'de tüketici kredisi piyasasının toplam kredi piyasası içerisindeki yeri vurgulanmış ve tüketicilerin kredi talebi ile kredi için uygulanan faiz oranı, tüketici güven endeksi, İMKB ulusal 100 endeksi ve işsizlik oranı parametreleri arasındaki ilişkiler farklı ekonometrik yöntemler kullanılarak test edilmiştir. Söz konusu ekonometrik yöntemler 2005:1 - 2011:4 dönemine ait, 76 gözlemden oluşan, aylık frekansta verilerek kullanılarak uygulanmıştır.Yapılan eş bütünleşme analizleri sonucunda, Türkiye'de incelenen dönem aralığında tüketicilerin kredi talebi ile tüketici güven endeksi, İMKB ulusal 100 endeksi ve işsizlik oranı parametreleri arasında uzun dönemde bir eş bütünleşme ilişkisinin varlığı tespit edilmiştir. Tüketici kredileri için uygulanan faiz oranını değişkeninin ise tüketici kredisi talebinin Granger nedenseli olduğu görülmüştür. Etki tepki ve varyans ayrıştırması analizleri sonunda elde edilen bulgular, tüketicilerin kredi talebi ile özellikle kredi için uygulanan faiz değişkeni arasında çok güçlü bir ilişkinin var olduğunu kredi talebi ile diğer değişkenler arasında ise çok zayıf bir ilişkinin varlığına işaret etmektedir. Bu bulguların, literatürdeki benzer çalışmalar sonunda ulaşılan bulguları destekler nitelikte olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship among the parameters of the consumer credit demand, interest rate, consumer confidence index, the ISE National 100 index and the unemployment rate were analyzed by using different econometric methods. The study carried out covering the period 2005:1 ? 2011:4 with 76 monthly data.It was found that there was a co-integration relationship, in the other words long term relationship among the consumer credit demand, interest rate, consumer confidence index, the ISE National 100 index and the unemployment rate. Finally, according to the results of Granger causality analysis, it was found that the Granger causality of consumer credit demand was the interest rate. The response and variance decomposition analysis showed that there was a strong relationship between consumer credit demand and interest rate.