2009-2012 tarihleri arasında İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Kliniği'nde morbid obezite hastalarında yapılan roux-en-y gastrik by-pass ameliyatlarının retrospektif olarak değerlendirilmesi
The retrospective evaluation of Roux-en-Y Gastric By-Pass surgery in morbid obesity patients that between the years of 2009-2012 in Inonu University School of Medicine, General Surgery Clinic
  1. Tez No: 310206
  2. Yazar: ORHAN GÖZENELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CÜNEYT KAYAALP
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Amaç: Dünya çapında bir sorun olan ve insanların sağlığına olduğu sorun kadargetirdiği ekonomik zarar ile de büyük bir sorun olan morbid obeziteyi tanımlayıpdünyadaki tedavi seçeneklerini gözden geçirerek,kliniğimizde de uygulamaktaolduğumuz açık ve laparaskopik RYGBP cerrahisinin sonuçlarını literatürlekarşılaştırmak amacıyla bu çalışmayı yaptık.Materyal-Metot: 2006 ve 2012 yılları arasında gerçekleştirdiğimiz 186'sı açık, 28'ilaparaskopik prosedür olmak üzere toplam 214 gastrik by-pass hastası vardı.Laparaskopik prosedürlerden 3 tanesine konversiyon yapılarak açığa geçildi. Buhastaların komplikasyon, mortalite ve uygulanan teknik açısından literatür ilekarşılaştırmaları yapılmıştır.Bulgular: Toplamda %15,4 komplikasyon, %1,4 mortalite vardır. Laparaskopikprosedürde mortalitemiz olmamıştır. Açığa dönme oranı %10,7'dir. Açık teknikte dalakyaralanması olmasına rağmen splenektomimiz yoktur. Perop anostomoz kaçağı %2.1,gastrointestinal sistem hemorajisi %1,07, mortalite %1,4 oranındadır. Laparaskopikolarak dalak yaralanması, gastrointestinal sistem hemorajisi ve eksitus olmamıştır.Perop anostomoz kaçağı 3 hastada meydana gelerek %10,7 oranında gerçekleşmiştir.Sonuç: Kliniğimizde elde ettiğimiz bulgular literatürle karşılaştırıldığında anlamlı birfark gözlenmemiştir. Bu hastalığın cerrahi tedavisinin açık ve laparaskopik RYGBPolarak, dünyada olduğu gibi kliniğimizde de başarılı ve etkin olarak uygulandığınısöyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
Aim: We have done this study with the purpose of comparing the results of open andlaparascopic RYGBP surgery that we have already been applying in our clinic with theliterature by reviewing the treatment options in the world after defining the morbidobesity, which is a big trouble all around the world due to its effects against people?shealth as well as the economical harms that it results.Materials-Methods: There was 214 gastric by-pass patients that we performed of 186open and 28 laparascopic prosedure between 2006 and 2012. Three of laparoscopicprosedures turned to open with applying conversion. That made a comparison forcomplications, mortality and the technique that applied between the literature and ourpatients.Results: In addition, there was %15,4 complications and %1,4 mortality. There was nomortality in our laparoscopic prosedure. The ratio of turning to open was %10,7.Although there has been splen injury, there has no splenectomy. Anostomosis leak wasconsists of a rate of %2,1, gastrointestinal system hemorrhage was %1,07, and mortalitywas %1,4. There was no splenic injury, gastrointestinal system hemorrhage and exitusin laparoscopically. Anostomosis leak was consists of 3 patients in the ratio of %10,7in operations.Conclusion:There was no significant difference if we have compare the findings thatwe obtained in our clinic and literature. We can say that the surgical threatment of thisdesease is succesfully and effectively performing in our clinic as open andlaparoscopically RYGBP like the whole world.