Kırsal kalkınmada kadın işgücünün rolü ve kadın işgücünü etkileyen faktörler
The role of female labour force and the factors affecting female labour force in rural development
- Tez No: 310726
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEFER ŞENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Yoksullukla mücadelede ekonomik büyümenin tek başına yetersiz kalışı uluslararası platformlarda kırsal kalkınma olgusunun sıkça tartışılmasına neden olmaktadır. Dünyada ve ülkemizde yoksulluk kırsal yörelerde daha şiddetli görülmektedir. Kırsal yoksulluğun hafifletilmesinde ise bu durumdan en fazla etkilelenen gruplar içinde yer alan kadınların önemi giderek artmaktadır. Kırsal yöre kadınları kırsal ekonomide başta tarım sektörü olmak üzere birçok alanda ücretsiz aile işçisi olarak çalışmaktadırlar. Kırsal yöre kadınlarının işteki statülerinin ücretsiz aile işçiliğinden ziyade ücretli, işveren ya da kendi hesabına çalışan olarak çeşitlendirilmesi durumunda ekonomik anlamda güçlendirilen kadınların aynı zamanda sosyal yaşam olanakları da geliştirilmiş olacaktır. Kırsal kadın işgücünün daha etkin bir biçimde ekonomide yer alması kırsal kalkınma açısından önem arz etmektedir. Bu önem kadın işgücünün birçok açıdan araştırılmasına yol açmaktadır. Bu bağlamda kadınların işteki durumlarının tespitine ilişkin yapılan ekonometrik araştırmalarda nitel tercih modellerinin kullanıldığı görülmektedir.Bu çalışma, kırsal yöre kadın işgücünün işteki durumları üzerinde etkili olan faktörlerin tespiti amacıyla hazırlanmıştır. Bu amaçla TÜİK işgücü veri setinden elde edilen açıklayıcı değişkenlerin kırsal yöre kadınlarının işteki durumları üzerindeki etkileri multinomial logit model kullanılarak açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Economic growth is insufficient to reduce poverty. This is frequently discussed in international platforms. Poverty is more severe in rural areas in the world and our country. Rural women are becoming increasingly important in alleviating poverty. Rural women in the local rural economy, particularly the agricultural sector, in many areas working as unpaid family workers. Employment status of rural women in unpaid family labor, rather than the local wage, the employer or self-employed women at the same time strengthened the economic sense in the case of diversification opportunities in social life will be improved. In this context, rural women in terms of rural development is important to have an effective workforce. This importance leads to researchs on many aspects of women's labor force. In this context, the determination of conditions of employment of women in the qualitative choice econometric models have been used in research.In this study, the aim is to determine the factors which impact on rural women's labor force status. For this purpose, a set of data obtained from TURKSTAT. The effects of the explanatory variables on employment status of women in the rural region are explained using a multinomial logit model.