KOBİ'lerin üretim ve pazarlama sorunları üzerine bir araştırma: Ostim örneği
A research on the production and marketing problems of SME's: Ostim example
- Tez No: 311009
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAŞİM ÖZÜDOĞRU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
KOBİ'ler gerek Türkiye gerek dünya ülkelerin de ekonominin temelini oluşturmaktadır. Ülkemizdeki istihdam oranı, ekonomiye katkı payları ve ihracat payları ile önemli bir yere sahiptirler. Ekonomik faydalarının yanı sıra sosyal faydalar da sağlamaktadır. Taleplere hızlı cevap vermesi, esnek üretim koşulları ve krizlerde dayanıklılık gösterebilme yetenekleri de KOBİ'lerin önemini artırmaktadır. KOBİ'lerin tam olarak anlaşılabilmesi için tanınması gerekmektedir. Çalışma iki aşamadan oluşmaktadır. İlk aşamada KOBİ tanımları, özellikleri, ülke ekonomisindeki yeri ve üretim, pazarlama, finansman, personel vb sorunları incelenmiştir. İkinci aşamada ise Ankara ili Ostim Bölgesinde yer alan Medikal Küme İşletmelerinin üretim ve pazarlama sorunlarına yönelik anket çalışması ile sorunlarının tespit edilmeye çalışılmıştır.Araştırma Ankara ili Ostim bölgesinde medikal sektörde faaliyet gösteren KOBİ'lerin üretim ve pazarlama sorunlarını tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Araştırma verileri tespit etmek amacıyla bilgilerine ulaşılan 43 firmaya anket formları iletilmiştir. Firma ziyaretleri, küme toplantıları ve internet kanalıyla firmalardan veriler toplanmıştır. Anket formu ile elde edilen veriler tablolar halinde düzenlenerek MS. Excel ve SPSS 19 yardımı ile analiz edilmiştir. Veriler frekans ve yüzde olarak ortaya konulmuştur. Testler 0.05 anlamlılık düzeyi kabul edilerek test edilmiştir. Yapılan analizlerin sonucunda elde edilen pazarlama ve üretim sorunları araştırmanın son bölümünde verilmiştir. Sonuçlar doğrultusunda çözüm önerileri getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
SME?s constitute basis for both Turkey?s and other countries? economy. The employment rate in our country, economy, contributions and play an important role in export shares. They also provides social benefits addition to economic benefits.To respond to the demands fast, flexible production conditions and to show the capabilities of SMEs in crisis increases the importance of durability. To understand SME?s previously we need to recognize them. For the first step description, characteristics and place in the national economy of SME?s and problems of marketing, production, financial, personal etc are reviewed. For the second step production and marketing problems of Medical Cluster Companies located in Ostim region in Ankara were tried to collect with survey sheets.This study is aimed to determine marketing and production problems of medical sector in Ostim region, Ankara. 43 survey sheets were sent to companies to determine research data. Data is collected by company visitings, cluster meetings and via the internet. Data has been obtained with survey sheets have been composed with tables by the aid of MS. Excel and SPSS 19. Data has been displayed by frequency and percentage. Tests have been controlled at the significance level of 0.05. The marketing and production problems resulting from the analysis and solution suggestions are given at final section.