Foreign language anxiety: A study at Ufuk University Preparatory School
Yabanci dil kaygısı: Ufuk Üniversitesi Hazırlık Okulu örneği
  1. Tez No: 311023
  2. Yazar: CEYHUN KARABIYIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NESLİHAN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışma Ufuk Üniversitesi Hazırlık Okulunda geçmiş yıllardaki hazırlık sınıfı deneyiminin, yaşın ve cinsiyetin yabancı dil kaygısı üzerindeki etkisini araştırmaktadır. Çalışmaya 124 öğrenci katılmıştır. Veriler Aydın (2001) tarafından geliştirilen Türkçe Yabancı Dil Kaygısı Ölçeği ile toplanmıştır. Ölçek öğrencilere Ufuk Üniversitesi anket sistemi vasıtasıyla internet üzerinden uygulanmıştır. Nicel verilerin analizi Ufuk Üniversitesi Hazırlı Okulu öğrencilerinin orta derecede yabancı dil kaygısına sahip olduklarını ortaya çıkarmıştır. Bunun yanı sıra, çalışma sonuçları yaşın yabancı dil kaygısı üzerinde anlamlı bir etkisi olduğunu ortaya çıkarmıştır. Buna karşılık geçmiş yıllardaki hazırlık sınıfı deneyiminin ve cinsiyetin Ufuk Üniversitesi Hazırlık Okulu öğrencilerinin yabancı dil kaygıları üzerinde anlamlı bir etkisi olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the effects of previous preparatory class experience, age and gender on foreign language anxiety at Ufuk University Preparatory School. 124 preparatory school students have participated in the study. Data were collected through the Turkish version of the Foreign Language Classroom Anxiety Scale (FLCAS), which was developed by Aydın (2001). The questionnaire was administered online to the students via the Ufuk University online questionnaire system. The analysis of the quantitative data revealed that Ufuk University Preparatory School students had moderate levels of foreign language anxiety. Moreover, the results indicated that age had a significant effect on foreign language anxiety. On the other hand, previous preparatory class experience, and gender were found to have no significant influence on foreign language anxiety levels of Ufuk University Preparatory School students.