Bir eğitim ve araştırma hastanesinde görev yapan sağlık çalışanlarında fiziksel aktivite düzeyinin yaşam kalitesine olası etkilerinin incelenmesi
Research of the possible effects of health employees' physical activity level on their life quality in a training and research hospital
- Tez No: 364995
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİYE MAVİLİ AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırma sağlık çalışanları üzerinde fiziksel aktivite düzeylerinin yaşam kalitelerine olası etkisinin belirlenmesi amacı ile yapılmıştır. Tanımlayıcı tipte yapılan bu araştırmanın evrenini GATF Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan; doktor, yardımcı sağlık ve idari personel oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi herhangi bir kronik rahatsızlığı bulunmayan 120 personelden oluşmaktadır. Uluslararası fiziksel aktivite değerlendirme anketinin sonucuna göre fiziksel aktivitesi yüksek çıkan 30 personel fiziksel aktivitesi yüksek grup olarak belirlenmiştir. Belirlenen bu gruba karşılık sosyodemografik özellikleri benzer ve çalışma yerleri aynı olan 90 personele daha ulaşılarak fiziksel aktivitesi düşük grup oluşturulmuştur. Sağlık çalışanlarının fiziksel aktivite düzeylerini belirlemek amacıyla Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (IPAQ) kısa formu kullanılmıştır. Yaşam kalitelerini değerlendirmek için SF-36 yaşam kalitesi anketi kullanılmıştır. Verilerin istatistiksel analizinde Sosyal Bilimler için istatistik paket programı olan SPSS 22,0 kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aimed to determine the effects of physical activity levels on their quality of life among health employees. The research population of this descriptive study included physicians, allied health personel, and administrative staff, who work in Gulhane Military Medical Academy Training and Research Hospital. One hundred and twenty employee who had not chronic illness was the sampling group of this study. Thirty personel who had high scores from International Physical Activity Questionnaire was selected as high physical activity group. Ninety personel who had similar sociodemographic features and work in the same departments compared other group was selected as low physical activity group. In order to determine the physical activity levels of health employees, short form of the International Physical Activity Questionnaire (IPAQ) was used. SF-36 quality of life scale was performed to evaluate the quality of life of the employees. The data was analyzed with SPSS 20.0 program.