Algılanan örgütsel politikanın örgütsel adalet ve işten ayrılma niyeti üzerine etkisi
The effect of perceived organizational politics on organizational justice and intention to leave
  1. Tez No: 311732
  2. Yazar: ÖZGÜR AYHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAT KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmanın amacı çeşitli örgütlere mensup örgüt üyelerinin örgütsel politika algılarının onların örgütsel adalet algılamalarını ve işten ayrılma niyetlerini nasıl etkilediğini ortaya koymaktır.Araştırma kapsamında İstanbul, Ankara ve Erzurum illerinde çeşitli kamu ve özel sektör çalışanlarına 320 adet anket formu dağıtılmış bunların 281 tanesi geri toplanabilmiştir. Toplanan anket formlarının da 259 tanesi eksiksiz ve makul şekilde doldurulduğu için değerlendirmeye alınmıştır.Çalışmada kullandığımız ölçekleri doğrulayıcı faktör analizine tabi tutup modelimiz doğrulandıktan sonra değişkenler arasındaki ilişkiyi tespit etmeye yönelik korelasyon ve regresyon analizleri yapılmıştır. Çalışma neticesinde algılanan örgütsel politikanın hem örgütsel adalet hem de işten ayrılma niyeti üzerindeki etkisi ortaya konulmuştur. Algılanan örgütsel politikanın ve örgütsel adaletin birlikte ve ayrı ayrı olarak işten ayrılma niyeti ile aralarında anlamlı bir ilişki olduğu ortaya konulmuştur. Ana değişkenler arasındaki ilişkilerin analizine ek olarak söz konusu değişkenlerin alt boyutlarının da ana ve diğer alt boyutlarla olan ilişkisi incelenmiştir.Bu sonuçların yanı sıra örgütsel adaletin de işten ayrılma niyeti ile aralarında anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Ortaya konan bu ilişkilerde demografik değişkenlerin etkisi test edilmiş fakat yaş ve mevcut iş yerinde çalışma süresi değişkenleri haricinde bir farklılığa rastlanamamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to indicate how perception of organizational politics of members from various organization affect their organizational justice perception and intention to leave.Within the study, 320 survey form distributed various public and private sector employees in Istanbul, Ankara and Erzurum. 281 of them gathered and 259 of survey form included to evaluation, because they were fully completed and reasonable. Correlation and regression analysis performed to determine the relationships between variables after our scales in study were subjected to confirmatory factor analysis and confirmed our model. As a result of study, perceived organizational politics? effect on both organizational justice and intention to leave was indicated. A meaningful relationship between perceived organizational politics and organizational justice on intention to leave was displayed jointly separately . In addition to analysis of relationships between main variables, the relationship of referred variables? sub-dimensions with main and other sub-dimensions were examined.Beside these results, a meaningful relationship was determined between organizational justice and intention to leave. With display of these relationships, effects of demographic variables were tested, but any differences could not be met except age and current job tenure dimensions.