Türkiye'de üniversite mezunlarının işsizliğinin eleştirel bir çözümlemesi
A critical analysis of unemployment of university graduates in Turkey
- Tez No: 311779
- Danışmanlar: PROF. DR. NEJLA KURUL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Eğitim ve Öğretim, Economics, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Politikası Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Ekonomisi ve Planlaması Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 361
Özet
Bu çalışmada üniversitede lisans ve lisansüstü düzeyde alınan eğitim yoluyla belirli nitelikler kazanmış olan üniversite mezunu işsizlerin, işsiz olmalarını belirleyen ve etkileyen değişkenler ile işsizlik deneyimlerinin betimlenmesi amaçlanmıştır. Tarama modelinde olan araştırma üç çalışma grubu üzerinden yürütülmüştür. Birinci çalışma grubu 1 Temmuz 2011 tarihi itibari ile Ankara'dan İŞKUR'a internet üzerinden kayıt yaptırmış olan 12.080 üniversite mezunu işsize İŞKUR tarafından gönderilen, araştırmacının hazırladığı 39 soruluk anketi dolduran 1237 kişiden oluşmaktadır. İkinci çalışma grubu ise araştırmacının doğrudan tanışık olmadığı kartopu yöntemi ile ulaşılan 20 üniversite mezunu işsizden oluşmaktadır. Üçüncü çalışma grubunu ise anketin son sorusuna iletişim bilgilerini yazan 530 üniversite mezunu işsizden kendilerine araştırmacı tarafından gönderilen görüşme formunu dolduran 91 kişi oluşturmuştur.Araştırmada kullanılan anketlerle elde edilen veriler SPSS 17 programı ile çözümlenmiş, araştırma amaçlarında belirtilen değişkenler arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunup bulunmadığını belirlemek için ki-kare testi yapılmış, sonuçlar yüzde, frekans ve ki-kare testine göre dağılım çizelgeleri olarak verilmiştir. Görüşmelerden elde edilen verilerin konu ile ilişkili olanları doğrudan aktarılmış ve yorumlamıştır.Bu araştırmadan elde edilen bulgulara göre üniversite mezunları çoğunlukla lise ve daha alt düzeyde eğitim gerektiren, düşük ücretli, geçici, kesintili, güvencesiz işleri yapmakta bir yandan da ?asıl? işlerini aramaya devam etmektedir. Dolayısıyla beyaz yakalı çalışanlar olacakları varsayılan üniversite mezunları mavi yakalılaşmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis it is aimed to describe the unemployment experiences of graduate unemployed and variables that determine and effect the unemployment of them, who acquire qualifications at graduate and postgraduate levels. The study, that is in the descriptive survey model carried out on three working groups. First working group consists of 1237 graduate unemployed that fill the inquiry of 39 questions, setted by researcher, which the ISKUR sent the inquiry to the 12.080 university graduate unemployed that check in to İŞKUR online about 01 July 2011. Second working group is consists of 20 graduate unemployed that the researcher was not directly acquainted and reached by snowball sampling method. Third working group consists of 91 university graduate unemployed that filled the online reseach form which researcher sent it to all 530 unemployed who write the e-mail adresses to the last question of inquiry.The inquiry data was analysed by SPSS Programme, the chi-square test is done in order to determine if there was an statistically significant difference between the defined variables in the aims of research or not. Results were given in the percentile, frequencies and chi-square distrubution schedules. The data obtained by interview and related with the subject were quated directly and interpreted.The evidence of research showed that university graduates are generally working in the jobs that require high school or lower degree educaton levels, with ill pay, temporary, noncontinuous, with no labour protection. On the other hand they are seeking for their ?own? job. Thereby the university graduates that are assumed to be white collar employees has become blue collars.