İkinci basamaktan diferensiyel denklemler için aralık salınım kriteri
Interval oscillation criteria for second-order differential equations
  1. Tez No: 311989
  2. Yazar: NESLİHAN ÇAVUNT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. A. FEZA GÜVENİLİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu tez altı bölümden oluşmaktadır.Birinci bölüm giriş kısmına ayrılmıştır.İkinci bölümde amaca yönelik temel kavramlar verilmektedir.Üçüncü bölümde, aralık salınım kriteri ikinci basamaktan adi lineer diferensiyel denklemler için verilmiştir. Ayrıca Sturm Ayırma Teoreminin aralık salınım kriteri ile ilişkisi açıklanmıştır.Dördüncü bölümde, ikinci basamaktan yarı-lineer diferensiyel denklemler için aralık salınım kriteri incelenmiştir.Beşinci bölümde, ikinci basamaktan gecikmeli terim içeren lineer olmayan diferensiyel denklemler için aralık salınım kriteri incelenmiştir.Altıncı bölümde ise aralık salınım kriteri, beşinci bölümdeki incelemelerden daha genel bir şekilde ikinci basamaktan gecikmeli terim içeren, ileri terim içeren ve daha sonra da hem gecikmeli hem de ileri terim içeren diferensiyel denklemler için incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of six chapters.The first chapter is devoted to the introduction.In the second chapter, the basic concepts are given.In the third chapter, interval oscillation criteria for second-order linear ordinary differential equations are given. Moreover, The relations between Sturm Separation Theorem and interval oscillation criteria are analysed.In the fourth chapter, the interval oscillation criteria for second-order half-linear differential equations are investigated.In the fifth chapter, the interval oscillation criteria for second-order nonlinear differential equations with delayed argument are analysed.In the sixth chapter, the interval oscillation criteria is investigated for the second-order differential equations with delayed argument, which is more general than the fifth chapter, with advanced argument and then both delayed and advanced arguments.