Taşıtlardan kaynaklanan lastik emisyonlarının deneysel incelenmesi
An experimental investigation of tyre emission source on vehicles
- Tez No: 312857
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA KOCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Son dönemlerde küresel ısınma insan hayatını giderek daha fazla tehdit etmeye başlamıştır. Bu nedenle doğayı korumak için alınan tedbirler daha önemli bir hale gelmiştir. İnsan nüfusunun sürekli artmasıyla birlikte ihtiyaçlarda artmış ve bu ihtiyaçların karşılanması için üretim, sürekli artan bir ivme kazanmıştır. Özellikle kara ulaşımının tercih edilmesi otomobil sayısının hızla artmasına neden olmuştur. Bununla birlikte taşıtlardan kaynaklanan gerek egzoz emisyonları gerekse katı atık emisyonları da artmıştır. Bu çalışmada, karayollarındaki otomobillerden kaynaklanan katı lastik emisyonları deneysel olarak incelenmiştir. Ankara'daki 1065 adet otomobilin lastik diş derinliği dijital bir kumpasla ölçülmüş ve lastik yenileme kilometreleri alınmıştır. Bu işlem yapılırken üzerlerinden ölçüm alınan lastikler içerisinde en çok kullanılan 3 adet lastik referans alınmış ve bunların kütlesel atık lastik miktarı hesaplanmıştır. Türkiye İstatistik Kurumu verileri ışığında Türkiye ve yedi coğrafi bölge üzerindeki otomobil sayılarından yararlanılarak çevreye atılan lastik emisyon miktarının ne kadar olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Recently, global warming increasingly threatens human life. Therefore, the importance of measures taken to protect the environment has become more important. Continuous increase in human population has increased in paralel human requirements and ever increasing production to meet these requirements has gained momentum. Especially choosing road transportation has increased vehicle numbers. However, both exhaust and solid waste emissions from vehicles has increased. In this study, solid tyre emission quantities from road vehicle tyres has calculated. First of all, the 1065 vehicle?s tyres has measured with a digital caliper in Ankara and while measuring the tyres, renew kilometers of tyres has taken. During this process 3 tyre the most widely used by 1065 vehicles has taken as referance and calculation has done on that 3 tyres. As a result of calculations, in the light of Turkish Statistical Institute datas, it has been determined how much amount of tyre emissions discarded in Turkey and seven geographic regions.