Durkheim ve Dewey'nin ahlâk eğitimine ilişkin görüşlerinin karşılaştırılması
Opinions of Durkheim and Dewey related with moral education
  1. Tez No: 313313
  2. Yazar: FİLİZ FİDAN ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Her toplum için değerler konusu ve eğitimi, geçmişte olduğu kadar günümüzde de önemini korumakta, düşünür ve bilim insanlarının ilgisini üzerinde toplamaya devam etmektedir. Yeni toplumsal düzenlemeler toplumların yaşadığı sosyo-ekonomik değişimlerin ve gelişmelerin doğal bir sonucu olarak ortaya çıkmaktadır ve bunların mükemmeliyetçi bir anlayışla işleyebilmesi ancak bu düzenlemelerin bireylerin sahip oldukları ve benimsedikleri değerler ile ne kadar uyum içerisinde olduklarına bağlıdır. Ahlâk kavramı konusundaki görüşlerin din, mezhep, toplum, sosyal tabaka ve zaman gibi nedenlerle farklılaşma göstermesi, ahlak eğitimi konusunda da değişik düşünürler tarafından farklı yaklaşımlarının ortaya atılmasına neden olmuştur.Bu çalışmada, Emile Durkheim ve John Dewey'in değerler eğitimi alanında ortaya koydukları metodolojik görüşler, karşılaştırılarak incelenmiştir. Bu çerçevede, Durkheim'in laik ancak dini öğelerle buluşturan ve onlarla uyumlaştırarak kaynaştıran değerler eğitimi yaklaşımı ile Dewey'nin insan odaklı, özgürlükçü ve insana değer veren değerler eğitimi yaklaşımı arasında karşılaştırmalar yaparak çıkarımlar elde edilmeye çalışılmıştır. Bu amaçla, sadece Emile Durkheim ve John Dewey gibi iki teorisyenin ahlâk ve ahlâk eğitimi konusuna farklı yaklaşımları değil, fakat aynı zamanda da onların geniş teorik pozisyonlarını daha derinden anlayabilmek için yaklaşımları da ele alınmış ve analiz edilmeye çalışılmıştır.Çalışmada Emile Durkheim ve John Dewey'nin hayatı, ahlâk eğitimi konusundaki düşünceleri ve düşüncelerinin oluşumunda etkili olan düşünce akımları, bu iki bilim insanının düşüncelerinin karşılaştırılması ve aralarında varsa etkileşimler ortaya konulmaya çalışılarak bir sentez ortaya koymak amaçlanmaktadır. Bu çalışmada, Durkheim'ın düşüncelerinin incelenmesi, hem Dewey, hem de onun günümüzün modern ahlâk eğitimi anlayışı üzerindeki etkileri dolayısıyla, Dewey'in ahlâk eğitimi anlayışının daha iyi analiz edilmesini sağlayacak ve onların ahlâk eğitimi sistemleri ve yaklaşımlarının temellerine olan katkılarının anlaşılmasına yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
The values and education concerning them keep their importance today for every community, as they have achieved this importance in the past and still continues to attract the interest of scientists. The new social reorganizations appears as the natural result of socio-economic changes and developments lived by communities and operation of these with a perfectionist approach is subject to only how much these values are in harmony with the values that individuals have and adopted. Because the thoughts related with the concept of ethics show changes and differentiate due to some reasons such as religion, denomination, community, social stratum and time, have caused to appearance of different approaches by different philosophers.The methodological thoughts of Emile Durkheim and John Dewey presented by them at the area of moral and value education are analyzed through making comparisons between them. Within this scope, the secular moral and value education approach of Durkheim, which brings education with religious elements and adopts and combines them together with each other, are compared with Dewey?s approach of moral and value education, which is people oriented, liberal and attaching value on human and tries to reach and achieve some inferences. For this purpose, just the different moral and moral education approaches of two theoreticians, such as Emile Durkheim and John Dewey are not analyzed, but also their approaches are studied and analyzed in order to understand their theoretical positions deeply.In the study, life of Emile Durkheim and John Dewey, their thoughts related with moral education and the movements of thought, which have been effective on the formation of their thoughts are presented and comparison of the thoughts of these two scientists and tried to introduce the synthesis of them. The benefit aimed in this study is, analyzing the thoughts of Durkheim and so it will provide better analysis of Dewey and moral education understanding of Dewey, because of the effects of him on today?s modern modal education understanding and assist us to understand their moral education systems and their contribution to the principles of their approaches.