Özürlülerin mesleğe yönlendirilmesi-çalıştırılması ve bunda toplum örgütlerinin rolü
- Tez No: 31387
- Danışmanlar: DOÇ. DR. A. GÜRHAN FİŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bugün sayıları 8 Milyonu bulan ve aileleri ile birlikte yaklaşık toplumun %25»ini direkt ilgilendiren sakatlık olgusu ülkemiz için önemli bir sorun teşkil etmektedir. Sakatların mimari yapıdan, trafiğe kadar akla gelebile cek her konuda sorunları bulunmaktadır. Ana sorunlardan biri de mesleki rehabilitasyon ve istihdamdır. Bu çalışmada sakatlar üzerine genel bilgiler, mesleki rehabilitasyon ve istihdam konularında bilgi verilmiştir. Sakatlarla ilgili toplum örgütleri genel yapıları, mesleki rehabilitasyon ve istihdam konusunda yapabilecekleri araştırılmıştır. Araştırma sonucunda sakatların kendi örgütlerine katılımlarının önemi ortaya konmuş, bu örgütlerin sakatların her- türlü sorunlarının çözümünde ana unsur olduğu görülmüştür. Sakatların mesleki eğitim ve istihdam sorunları belirlenmiş ve bu sorunlar için çözüm yolları ortaya konmuştur. Bu çözüm yolları için toplum örgütlerinin yapabilecekleri ve katkıları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
-68- SUMMARY The infirmity fact which directly concerns 25 % of our society with 8 million disabled people. Disabled people have problem on everything from architectural structures to traffic. One of the main problems is professional rehabilitation and employment. This study gives general information on disable people, their professional rehabilitation and employment. The general structure of social organizations related to disabled people, and what they can do about profesional rehabilitation and employment are investigated. The importance of participation in related organizations and that these organizations give the main assistance to disabled people on any problem has been put forward by this study. The professional rehabilitation and employment problems of disabled people are determined and the solutions are explained. The whays these social organizations can help are investigated.