Çalışanlarda iş güvencesizliği ve işini kaybetme kaygısının iş verimi ve iş üretkenliği üzerindeki etkilerinin incelenmesi: Bilişim sektöründe bir araştırma
Study of the effects of job insecurity and job loss worries on work performance and work productivity
- Tez No: 314089
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEVENT ÖNEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Psychology, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri ve Örgüt Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırma bilişim sektörü çalışanlarında iş güvencesizliği ve işini kaybetme kaygısının iş verimi ve iş üretkenliği üzerindeki etkilerinin incelenmesi amacıyla yürütülmüştür. Araştırmada bilişim sektöründen rastgele seçilen 384 kişilik bir örneklem üzerinde İş Güvencesizliği Ölçeği, Endicott İşte Üretkenlik Ölçeği, Durumluk ve Sürekli Kaygı Ölçeği uygulanmıştır. Ölçeklerden elde edilen veriler istatistiksel analizlere sokularak çeşitli bulgular elde edilmiştir. Araştırmadan elde edilen en önemli bulgu bilişim sektörü çalışanlarında iş güvencesizliği ile iş verimi ve iş üretkenliği arasında ters yönlü bir ilişkinin varolduğudur. Bulgulara göre bilişim sektörü çalışanlarının iş güvencesizliği arttıkça onların iş verimi ve iş üretkenlikleri azalmaktadır. Araştırmanın ortaya çıkardığı diğer önemli bir bulgu da iş güvencesizliğinin durumluk ve sürekli kaygı düzeyini artırdığıdır. Ayrıca araştırmada bilişim sektöründeki erkek çalışanların bayan çalışanlardan daha fazla iş güvencesizliği algısı içerisinde oldukları da tespit edilmiştir. Burada belirtilenlerin dışında araştırmadan bilişim sektörüne yönelik dikkate değer başka bulgular da elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to analyze the effects of job insecurity and job loss worries on work performance and work productivity. In the research, Job Insecurity Scale, Endicott Work Productivity Scale and State-Trait Anxiety Inventory was applied to a randomly chosen sample of 384 professionals from IT industry. The data obtained from these scales was analyzed statistically and the analysis came up with various findings. The most significant finding that was obtained from this research is that there is a negative correlation in the comparison of job insecurity with work performance and work productivity. According to the findings, increasing level of job insecurity, negatively effects the work performance and work productivity of the IT industry professionals. Another significant finding that is revealed by the research is that job insecurity increases the State-Trait Anxiety. Moreover, in this research it is determined that male professionals when compared to female ones working in the IT industry, perceive the job insecurity at a more intense level. More of notable findings regarding the IT industry that are not indicated here, were obtained from theresearch.