Halka açık olmayan işletmelerin bağımsız denetime hazırlanması
Halka açik olmayan i̇şletmeleri̇n bağimsiz deneti̇me hazirlanmasi
  1. Tez No: 460690
  2. Yazar: GÜLSÜM MÜZEYYEN PELİSTER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MASUM TÜRKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe Denetim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Günümüzde hızla devam eden küreselleşme süreci finansal, sosyal, kültürel, politik ve daha birçok alanda piyasalarda etkisini göstermektedir. Bu süreçte yaşanılan kalıcı değişimler, iktisadi piyasaları derinden etkilemektedir. Ülkemiz ekonomisi açısından bakıldığında işletmelerinin %90'nından fazlası halka açık olmayan işletmeler olarak tabir edilen küçük ve orta boyutlu işletmelerdir ve ülke ekonomisi için hayati bir öneme sahiptir. İktisadi yapı içerisinde yer alan işletmelerin önemli bir kısmını oluşturan KOBİ'lerde yönetsel ve finansal sorunların özünde muhasebe bilgilerinden yararlanamama sorunu yatmaktadır. Genellikle aile şirketleri şeklinde yapılanmış olan KOBİ'lerin küreselleşen dünyada varlıklarını sürdürebilmeleri; işletme ilgililerine doğru ve anlaşılabilir bilgiler sunulmasını sağlayan kurumsal bir yönetim anlayışı ve bu yapının güvenilirliğini sağlayan bir denetim düzeni ile mümkündür. Bu çalışmada; Türkiye'de Uluslararası Denetim Standartlarına göre yürütülecek halka açık olmayan işletmelerin temel özellikleri, denetime hazırlanma süreci, karşılaşılan zorluklar ve bu zorlukların aşılmasına yönelik çözümlerin neler olabileceği araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today's fast-paced globalization process is influential in financial, social, cultural, political and many other inland markets. The permanent changes experienced in this process are deeply affecting the economic markets. Our country is small and medium size enterprises, which are more than 90% of the enterprises in terms of economy and are called as non-public enterprises, and they have a vital proposal for the country's economy. In SMEs, which constitute a significant part of the enterprises in the economic structure, there is a problem of not being able to benefit from accounting information at the core of managerial and financial problems. SMEs, usually structured as family businesses, are able to sustain their assets in the globalizing world; An organizational management approach that provides accurate and understandable information to the business, and an audit facility that ensures the reliability of this structure. In this study; The main characteristics of the non-public enterprises to be carried out in accordance with International Auditing Standards in Turkey, the process of preparing for the denial, the difficulties encountered and the solutions for overcoming these difficulties have been investigated.