Toplam kalite yönetimi uygulamalarının iş motivasyonun etkisi
The effect of 'total quality management' on the labours motivation
- Tez No: 314765
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN KİTAPÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmanın amacı Toplam Kalite Uygulamalarıyla (üst yönetim desteği, çalışanların önerileri, bilgi kullanımı, tedarikçilerle ilişkiler, iyileştirme vs) iş motivasyonu arasındaki ilişkinin incelenerek, motivasyonu arttırıcı Toplam Kalite Yönetimi faktörlerinin belirlenmesidir.Çalışmada, hizmet sektöründe Tesis Yönetim Hizmetleri veren özel bir firmanın mavi yakalı çalışanlarına yönelik uygulamalı bir araştırma yapılmış ve geliştirilen anket formu ile toplanan veriler değerlendirilmiştir. Elde edilen veriler regresyon, korelasyon ve faktör analizi yapılarak değerlendirilmiştir. Analizler sonucunda işgören motivasyonunu olumlu yönde etkileyen Toplam Kalite Yönetimi uygulamaları belirlenmiştir. Toplam Kalite Yönetimi Uygulamalarından; Üst Yönetim Desteği, Çalışanların Önerileri, Bilgi Kullanımı'nın işgören motivasyonu üzerinde pozitif etki yarattığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is determining the motivation-enchancing factors by examining the relationship between Total Quality Management Applications (top management support, employee suggestions, the use of information, relationships between suppliers, improvement, etc.) and job motivation.In the study, a special research survey has been applied on the service sector blue collar employees of a Facility Management Services Company, and the collected data has been evaluated.The obtained data has been evaluated, by regression, correlation and factor analysis. According to analysis results, the motivation-enhancing Total Quality Management Applications has been determined, which are; Top management support, employee suggestions, use of data.