Bankacılık sektöründe risk ortamında kredilerin canlılık oranı; Markowitz portföy teorisi uygulaması
Viability rate of credits in banking sectors on a risky environment; an aplication of Markowitz portfolio theory
- Tez No: 314766
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİM KAZAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada bankacılık sektörünün karşılaştığı riskleri teşkil eden krediler sektörel bazda incelenmiştir. Bankacılıkta kredilerin canlılıkları hayati önem arz ettiğinden bankaların kredi portföylerini oluştururken risk ortamını gözeterek optimum portföy hedefine ulaşmaları amaçlanmıştır. Bu bağlamda banka riskleri yanı sıra sektörlerde incelenmiştir. Çalışmada incelenen sektörlere , Merkez Bankası Aylık bazda takibe giden krediler datası ışığında bakılmıştır. Risk ortamında bankaların nasıl kredi portföyü oluşturacağı araştırmanın temel amacını oluşturmaktadır. Kredilerin canlılık oranı bankaların sahip oldukları riskleri ve performanslarını direk olarak etkilemektedir. Bu bağlamda çalışmada kilit rolü kredilerin canlık oranları oynamaktadır. Temel hedef kredilerin canlılık oranlarını maksimize edecek portföy grubunun nasıl oluşturulacağıdır. Başka bir değişle portföyün oynaklığının (varyans) minimize edilmesidir. Tarihi veri içerisinde sektörlerin canlılık oranı incelenirken risk faktörü olarak varyansın kullanılması etkindir. Portföy guruplarında riski varyans ile ölçmek için Markowitz portföy teorisi argümanları etkin sonuç verdiğinden, araştırmada Modern portföy teorisi yöntemleri kullanılarak riski minimize etme yolları aranmıştır. Bu bağlamda teori kullanılarak hazırlanan sektörel bazda kredi portföyünün riski her bir sektöre göre daha düşük çıktığı ve portföyün canlılık oranının yükseldiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the loans which constitute risks facing by banking sectors are examined according to sectors. Through the vital importance of the viability of loans in banking, banks to reach the optimum portfolio aim in risky environment is intended. Sectors examined in this context as well as the risks of banks. The sectors whish are examined in this study focused on by central bank data of default loans on a monthly basis. How banks constitute the credit portfolio in risky environment is the basic purpose of the research. Viability rate of the loans affect banks? performance and risks directly. Through this the key role is viability rate. The basic purpose is how to generate portfolio maximize the rate of vitality of loans. In other words basic purpose is to minimize of the volatility of portfolio. In examining the viability rate of sectors loans using the variance as a risk factor is effective. Because of Markowitz portfolio theory gives effective results by measuring the risk in portfolio with variance, searching the ways to which minimize the risk by using the methods of modern portfolio theory. In this context prepared the credit portfolio on a sectoral basis by using the theory has a risk lower than the all sectors risk and the viability rate increases.