Üniversiteler ile teknokentlerdeki eğitim AR-GE şirketleri arasındaki ilişkilere yönelik bir model önerisi
A model proposal for the relations between the universities and the educational research and development companies at the technocenters
- Tez No: 314940
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL KAVAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu araştırmanın amacı, Ankara'daki üniversitelerin teknokentlerindeki eğitim ARGE şirketlerinin yöneticilerine göre üniversite ile ilişkilerinde karşılaştıkları sorunları ve çözüm önerilerini tespit ederek ilişkilere yönelik bir model önerisi ortaya koymaktır. Bu çalışmada, nitel araştırma yöntemleri kullanılmıştır. Veri toplamak için, şirket yöneticileriyle görüşmeler yapılmıştır. Toplanan bu veriler, içerik analizi yöntemi kullanılarak kodlanmıştır, buradan yola çıkılarak ana temalar ve alt temalar oluşturulmuştur. Bu analiz sonucunda, sorunlara ilişkin ?eğitim alanında ARGE çalışmalarının yürütülebileceğinin düşünülmemesi, üniversite teknokenti olmanın getirdiği sinerjinin yeterince kurulamaması, teknokent örgütüne ve kendi şirketlerine ilişkin betimlemeler, ürünlerin satış ve pazarlamasındaki sorunlar, teknokentlerin şirketlere sağladığı danışmanlık ve yönlendirmeye ilişkin sorunlar, yasal ve yönetsel mevzuatta ve uygulamasında karşılaşılan sorunlar ve şirket yöneticilerinin yaşadığı iletişim sorunları? ana temaları elde edilmiştir. Çözüm önerilerine ilişkin temalar ise, ?eğitim alanında ARGE çalışmaları yürütülebileceğinin gösterilmesi, üniversite teknokenti olmanın getirdiği sinerjik ilişkinin kurulması, teknokent örgüt sisteminin yeniden yapılandırılmasına ilişkin betimlemeler, şirketlere danışmanlık ve yönlendirme sağlanması, yasal ve yönetsel mevzuat ve uygulamasının, iletişim eksikliğinin giderilmesi ve uzun ve kısa vadeli planlamanın yapılması? olarak bulunmuştur. Bu bulgular, girişimci üniversite çerçevesinde tartışılmıştır. Bu bulgulardan yola çıkılarak, ilgili şirketler ve üniversiteler arasındaki ilişkilerini daha sağlam temel oturtacak bir model önerisi ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to find out the problems that the owners of the educational research and development companies at the technocenters of the universities have encountered and to propose a model. The qualitative research method was used. Data were collected through interviews and they were analyzed via the content analysis. This analysis provided the codes, main themes and sub-themes. At the end of this process, in line with the problems, the main themes as following were obtained: `not considering the education as one of the fields that research and development can be conducted, synergy brought about by the technocenters in the university setting, the descriptions for the technocenters and their own companies as an organization, sale and marketing, counseling and guidance, the laws and regulations and their implementation, and communication problems faced by the owners of the companies?. Regarding the solutions suggested, the main themes were `accepting the education as one of the fields that research and development can be conducted, establishing the synergic relations among the partners, descriptions about restructuring the organization of the technocenters, the providing counseling and guidance, revising the laws and regulations and their implementation, dealing with communication problems and making short and long-term plans?. Based on these findings, a model to re-structure the relations between the companies and the universities was proposed.