Selvi Boylum Al Yazmalım ve Geçit: Karşılaştırmalı analiz
The comparative analysis of two films: Selvi Boylum Al Yazmalım and Geçit
- Tez No: 315007
 - Danışmanlar: PROF. DR. ASKER KARTARI
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
 - Yıl: 2012
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 145
Özet
Sinema, konu arayışı sürecinde çoğu zaman edebiyata başvurur. Herhangi bir roman, farklı ülke sinemalarına uyarlandığında genellikle farklı işlenir. Aynı eserin değişik yorumlanan birkaç uyarlaması ortaya çıkar.Bu tez çalışması, Kırgız yazarı Cengiz Aytmatov'un Kızıl Cooluk Calcalım (Al Yazmalım) adlı eserinin iki uyarlamasını ele almaktadır. Birincisi Kırgızistan'da çekilen Geçit (1961), diğeri de Türkiye'de uyarlanan Selvi Boylum Al Yazmalım'dır (1978). Filmler, içinde üretildikleri tarihsel, toplumsal, siyasal ve ekonomik koşullar altında biçimlenen kültürel ürünlerdir. Bu iddiaya dayanarak Saharov'un ve Yılmaz'ın uyarlamalarında konunun sunumu, yapıldığı dönemin özellikleri, Kırgız ve Türk sinemasının genel nitelikleri ve belirli anlatı şablonları, bununla birlikte yönetmenlerin düşünceleri ve tercihleri çerçevesinde tanımlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
İn pursuit of subject cinema often turns to literature. Every novel, being adapted to different country cinemas usually takes different shape. As a result there are different interpretations/variants of the same novel.The present theses observes two adaptations of the Kızıl Cooluk Calcalım (Al Yazmalım) by Kyrgyz writer Chyngyz Aytmatov. The first one is Pass (Geçit) (1961) made in Kyrgyzstan, the other one is Selvi Boylum Al Yazmalım?dır (1978) filmed in Turkey.Films are cultural products taking different shapes according different historical, social and economic conditions. Relying on this assertion it can be said that Saharov?s and Yılmaz?s adaptations bear the fundamental marks and story telling pattens of Kyrgyz and Turk cinemas. Besides the films are made according the film director?s style, ideas and preferences.