Farklı fenilen vinilen türevleri ile organik güneş pili yapımı
Organic solar cell fabrication with different phenylene vinylene derivatives
- Tez No: 315080
- Danışmanlar: PROF. DR. SAİT EREN SAN, DR. ELİF ALTÜRK PARLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada poli fenilen vinilenler olarak sınıflandırılan malzemelerin sentezlenen yeni türevleri kullanılarak organik ve hibrit güneş pilleri üretilmiştir. Kullanılan malzemenin en uygun üretim koşullarının tespit edilmesi için bir dizi deney gerçekleştirilmiştir. Yapılan çalışmalarda yığın heteroeklem yapısındaki aktif katman malzemelerinin karışım oranlarının etkisi, cihaz üretiminde uygulanan tavlama koşullarının etkisi ve katot malzemesi seçiminin cihaz performansı üzerindeki etkisi sırasıyla incelenmiştir. Ayrıca sentezlenen yeni malzemenin tersine çevrilmiş pil geometrisindeki ilk hibrit güneş pili üretilmiş ve PEDOT:PSS yerine kullanılan boşluk ileten tabaka V2O5'in en uygun kalınlığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, organic and hybrid solar cells were fabricated with synthesized novel materials the so called poly phenylene vinylenes. A series of experimens were performed to determine the optimum fabrication conditions of the material. In the scope of performed investigations, the effect of blend ratio of the active layer materials in bulk heterojunction structure, the effect of annealing conditions directed during device fabrication and the effect of the cathode material choice on the device performance were investigated. Also the first hybrid solar cell in inverted cell geometry of the new synthesized material was fabricated and the optimum thickness of the hole injection layer V2O5 which is used instead of PEDOT:PSS, was determined.